Potpredsjednik Europske komisije Siim Kallas rekao je tijekom trodnevnog posjeta Turskoj da su restrikcije kretanja radne snage "besmislene", prenose europski mediji.
Svi smo upoznati s gotovo histeričnom atmosferom oko tog pitanja. Socijalni dumping! Nepoštena konkurencija! Otimanje radnih mjesta, rekao je Kallas u svom govoru u Ankari.
Po njemu, sadašnje restrikcije kretanju radne snage, koje prije svega zagovaraju Austrija i Njemačka, su "besmislene", a stanje te temeljne slobode, slobodnog kretanja ljudi, je nedostatno budući da je zatrovano restrikcijama i nepoštenim pravilima.
Iako su stare članice EU od 1. svibnja omogućile da radnici iz novih 8 članica EU lakše dođu do posla na njihovom tržištu rada, neka ključna tržišta - Njemačke, Francuske, Italije i Austrije - i dalje su u potpunosti ili djelomično zatvorena.
Finska, Portugal i Španjolska svoje su tržište rada potpuno otvorile za novopridošle radnike te se na taj način pridružile Velikoj Britaniji, Irskoj i Švedskoj koje restrikcije nisu ni uvele.
U okviru sporazuma o pristupanju, stare članice mogu pristup svojim tržištima rada radnicima iz novih članica ograničavati do sedam godina od trenutka pristupanja. Svoju odluku stare članice revidiraju drugu i petu godinu nakon proširenja EU.
Češka, Estonija, Cipar, Mađarska, Litva i Latvija, Malta, Poljska, Slovenija i Slovačka su se sa svojih 75 milijuna stanovnika EU-u pridružile 2004. Restrikcije se odnose na sve njih osim na radnike dviju mediteranskih otoka - Cipra i Malte.
Po Kallasu, koji u Turskoj boravi od 8. do 10. svibnja, i druge temeljne slobode zahtijevaju pažnju.
Slobodno kretanje ljudi je postignuće koje "teško da itko" želi napustiti, ali ono ne može biti održivo bez snažnog upravljanja.
Slobodno kretanje dobara je najrazvijenije područje, dok stanje uopće nije loše glede slobodnog kretanja kapitala.
U sadašnjim uvjetima, posljednji nacrt direktive o uslugama je najbolji mogući način da se riješi pitanje slobodnog kretanje usluga, rekao je Kallas.
(Hina)