Sve više Amerikanaca, zbog visokih cijena goriva, prometnih gužvi i visokih stanarina, odabire raditi "na daljinu". Rad "na daljinu" (telecommuting) omogućava im pristup tvrtkama, na primjer, od kuće, koja pak više ne mora biti u blizini same tvrtke, pa zaposlenici imaju mogućnost živjeti u područjima gdje su stanarine niže.
Kako biste zaradili plaću kakva je u New Yorku, sada više u njemu ne morate i živjeti. Možete živjeti u mjestu gdje su troškovi stanovanja znatno niži, kaže Chris Miller, izvršni direktor udruge Creative Coast Initiative koja promiče rad na daljinu.
Prema istraživanju organizacije Dieringer Research Group, više od 12 milijuna Amerikanaca radi na daljinu i to puno radno vrijeme, a više od 10 milijuna ih na daljinu radi barem jednom tjedno, što je povećanje od 10% u odnosu na 2004.
Iako se mnogim zaposlenicima sviđa ideja i koncept rada na daljinu, na kraju su ipak poslodavci ti koji moraju uočiti prednost omogućavanja zaposlenicima takvog rada. Američka Telecommuting Association tvrdi da rad na daljinu ima više prednosti za posao. U slučaju omogućavanja zaposlenicima da rade na daljinu, ističu u toj organizaciji, tvrtkama je prije svega potrebna manja infrastruktura (uredski prostor, radni stolovi...). Također, sva istraživanja pokazuju da su zaposlenici koji rade na daljinu produktivniji i duže rade, naglašavaju u American Telecommuting Association
(T.B.)
Izvor:
CNNMoney