Svjetska zdravstvena organizacija upozorila je kako 36 zemalja sub-saharske Afrike pati od kroničnog nedostatka zdravstvenih djelatnika.
Specijalni UNAIDS-ov izaslanik za Afriku, Stephen Lewis objašnjava kako je cilj nove akcije lociranje zemalja u kojima je situacija posebno teška. Plan je pronaći dovoljno resursa u tim zemljama kako bi
mogli povećati plaće i beneficije, poboljšati radne i životne uvjete te osposobljavanje, što bi pomoglo u premošćivanju nedostatka ljudskih kapaciteta, napominje Lewis.
Država sub-saharske Afrike, Malawi bilježi jedan od najozbiljnijih nedostataka uvježbanog medicinskog osoblja u svijetu, pa se procjenjuje kako na 60.000 ljudi dolazi tek po jedan liječnik, a na 28.000 po jedna medicinska sestra.
Tamošnji ministar zdravstva, Hetherwick Ntaba navodi kako se, stanovnici ove države, koji medicinska znanja stječu na inozemnim školama, vrlo rijetko vraćaju u svoju domovinu. Svi su oni ljudska bića koje znaju što ih ovdje čeka. Žele zaraditi svoju plaću, a ona je ovdje 10 puta manja od primjerice, one u SAD-u ili Velikoj Britaniji, navodi Ntaba.
I druge se afričke zemlje bore sa istim problemom. Analitičar Eric Friedman iz organizacije Physicians for Human Rights, članice Svjetske zdravstvene organizacije, navodi kako u većini slučajeva i najosnovnije osposobljavanje medicinskih djelatnika može dugoročno pridonijeti razvoju pristupa zdravstvenim uslugama. On navodi kako, primjerice u Ghani postoji program osposobljavanja medicinskog osoblja koji traje 18 mjeseci. To nije dug program, ali je dovoljno dug da se nauče osnovne potrebe zajednica.
Posve je razumljivo da je novac ključan faktor u sprječavanju odljeva mozgova sa medicinskim znanjem iz Afrike. Međutim Stephen Lewis naglašava kako je međunarodni angažman, još važniji.
(V.K.)
Izvor:
VoA News