"Mobilnost mladih u obrazovanju i zapošljavanju" bila je tema Nacionalnog foruma o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji, koji je u organizaciji Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija, u srijedu održan u Karlovcu. Na Forumu su se okupili predstavnici ministarstava, obrazovnih institucija, gospodarstva te studentskih i ostalih nevladinih udruga.
Otvarajući skup, ministrica vanjskih poslova i europskih integracija, Kolinda Grabar Kitarović istaknula je kako je glavni cilj njegova održavanja informiranje javnosti o pridruživanju Hrvatske EU, te razmjena mišljenja i ideja između sudionika u tom procesu. Mladi su jedna od najvažnijih skupina budući da će oni biti ti koji će najviše iskoristiti prednosti života u Europskoj uniji što se tiče obrazovanja, zapošljavanja i svih ostalih aspekata, istaknula je ministrica i dodala kako u Europskoj uniji postoje mnogi programi za poticanje mobilnosti mladih u obrazovanju i zapošljavanju, te da u nekima Hrvatska kao zemlja kandidatkinja već sudjeluje, a u nekima će uskoro početi sudjelovati.
Naglasila je i da Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija već osam godina stipendira odlazak mladih na europska sveučilišta, gdje stječu dragocjena iskustva, a po povratku u Hrvatsku im je osiguran posao u državnoj upravi.
Šef Delegacije Europske komisije u Hrvatskoj, Vincent Degert istaknuo je da će se u lipnju, u sklopu pregovora Hrvatske i EU o pristupanju Uniji, otvoriti poglavlje "Obrazovanje i kultura" koje će se, vjeruje, vrlo brzo i zatvoriti, jer je na području obrazovanja u Hrvatskoj postignut veliki napredak. Hrvatska će tako, istaknuo je Degert, moći sudjelovati u programima EU kojima se potiče mobilnost mladih u obrazovanju kao što su Erasmus i Leonardo Da Vinci, a ono što mobilnosti već sada ide u prilog jest uvođenje Bolonjskog procesa, kojim će se uspostaviti jedinstveni europski prostor visokog obrazovanja.
Što se pak mobilnosti u zapošljavanju tiče Degert je naglasio kako je to jedino područje u kojem su "stare" članice EU tražile razdoblje za prilagodbu, jer su se neutemeljeno pribojavale velikog prilijeva radnika iz novih članica. Međutim to se nije dogodilo, jer je u zemlje koje su odmah svoje tržište rada otvorile radnicima iz novih članica EU, kao što su Irska, Velika Britanija i Švedska, došlo tek oko 1% radnika iz novih članica. Stoga su ove godine još četiri zemlje EU otvorile svoje tržište rada, a još neke ga otvaraju u pojedinim sektorima, dok su samo dvije zemlje odlučile svoje tržište rada još neko vrijeme držati zatvorenim za radnike iz novih članica, kazao je Degert.
Istaknuo je kako mobilnost radne snage nije prijetnja već prednost i dodatna vrijednost, jer su one zemlje EU koje su otvorile svoje tržište rada radnicima iz novih članica povećale svoju konkurentnost i gospodarski rast.
Na Forumu se raspravljalo i o problemima s kojima se susreću mladi koji žele studirati i raditi u drugim zemljama i o mogućim rješenjima tih problema, te o programima EU i Vlade RH kojima se želi potaknuti zapošljavanje i mobilnost mladih. Predstavnici studentskih udruga istaknuli su kako u tome veliku ulogu imaju i career days - sajmovi na kojima se susreću poslodavci i posloprimci.
Tanja Prekodravac s websitea MojPosao tako je okupljenima predstavila projekt websitea MojPosao Dan Karijera, u sklopu kojeg su već održana tri takva sajma, dva u Zagrebu, te nedavno u Rijeci i istaknula da je glavni cilj organizacije takve manifestacije izravan kontakt studenata i mladih profesionalaca s gospodarstvenicima.
Jedna od glavnih poruka ovog projekta mladima je da se posao ne dobiva samo preko veze, te da sami moraju preuzeti odgovornost za svoju budućnost i zaposlenje, u čemu im pomažemo i održavanjem stručnih radionica o tome kako kvalitetno napisati životopis, kako se kvalitetno predstaviti na intervjuu za posao, te kako zadržati posao. Projekt se ostvaruje u suradnji sa sveučilištima i Hrvatskom udrugom poslodavaca, a njegovu važnost prepoznala je i Vlada Republike Hrvatske, koja je pokrovitelj projekta, naglasila je Tanja Prekodravac.
Predstavila je i website MojPrviPosao, putem kojeg se studenti mogu honorarno zaposliti ili pronaći tvrtku ili organizaciju u kojoj će odraditi praksu, te istaknula kako taj website mjesečno posjeti oko 30.000 studenata.
(T.B.)