Tijekom ove godine oko 6.000 naših građana zaposlit će se u Njemačkoj, a riječ je uglavnom o sezonskim poslovima, i to u trajanju do četiri mjeseca.
Naime, tijekom cijele godine njemački poslodavci HZZ-u upućuju svoje potrebe za radnicima, a HZZ radi na obavještavanju, odabiru i upućivanju nezaposlenih osoba na rad u Njemačku. Nude se poslovi u poljoprivredi i šumarstvu, u djelatnostima hotelijerstva i ugostiteljstva, te na području zabave.
Rukovoditelj Odjela posredovanja u inozemstvu Zvonko Šešo navodi kako su plaće naših, izjednačene s plaćama njemačkih državljana na istim poslovima. Sezonski radnici, dodaje, zarađuju 5 do 6 eura po satu, a poslodavac im osigurava primjeren smještaj, a često i prehranu. Ipak, u većini slučajeva i jedno i drugo se plaća, odnosno odbija im se od zarade.
Ostalim radnicima, a riječ je o medicinskim tehničarima, te radnicima u ugostiteljstvu i turizmu bruto plaće kreću se od 1.300 do 2.000 eura. Plaće, kao i u Hrvatskoj, ovise o kvalifikaciji, a najbolje su plaćeni kuhari i medicinske sestre s položenim stručnim ispitom.
Hrvatska je 2005. s Njemačkom potpisala sporazum po kojem se predviđa mogućnost zapošljavanja do 500 građana Hrvatske u Njemačkoj, i to radi usavršavanja njihova profesionalnog i jezičnog znanja. Na taj se način već godinama u Njemačkoj zapošljava veliki broj informatičkih stručnjaka.
Prošle je godine u inozemstvu legalno radilo 4.883 hrvatska zaposlenika od čega čak 63,5% žena. Na ljetnu praksu u Njemačku otišlo je i 32 studenta, a u istoj je zemlji bilo zaposleno i 111 radnika na maksimalni rok od 18 mjeseci kao "gostujući radnici".
Inače, velikom broju hrvatskih građana za zapošljavanje je atraktivna i Italija. Hrvatska, međutim, s Italijom nije potpisala sporazum o zapošljavanju, pa velik broj Hrvata tamo radi na crno.
(V.K.)
Izvor:
Vjesnik