Svaki treći radnik koji je u svibnju potpisao ugovor o radu zaposlio se kao sezonski radnik na nekom jadranskom odredištu.
Samo prošlog mjeseca zaposleno je više od 6.000 sezonaca uglavnom u hotelima i drugim turističko-ugostiteljskim objektima, a tijekom lipnja, srpnja i kolovoza broj sezonaca trebao bi se popeti na 30.000 radnika.
U zemlji gdje nezaposlenost prelazi brojku od 200.000, mnogima je rad u ljetnim mjesecima jedini izlaz iz začaranog kruga siromaštva, pa ne čudi što mnogi nezaposleni negoduju što su se kriteriji za zapošljavanje u sezoni povećali.
Tako primjerice oni koji ne govore barem dva strana jezika ili nemaju minimum informatičkog obrazovanja ne mogu ponuditi svoja znanja i vještine na ljetnoj ponudi radnih mjesta, a kriteriji za zapošljavanje sobarica i konobarica sveli su se na atraktivnost. Zbog svega toga, struktura sezonaca na Jadranu, ove se godine uvelike promijenila.
Kao i svake godine dosad, najmanja je ponuda kvalitetnih kuhara. Restorani na moru za dobrog kuhara dat će sve na svijetu, bez obzira na cijenu. Ovisno o poslodavcu, kuhari mogu ljeti zaraditi od 2.000 do 10.000 kuna. To naravno ovisi o tome rade li u elitnom ribljem restoranu ili pak nekoj pizzeriji.
Oko 3.500 kuna mjesečna je plaća za konobara, kojih također kronično nedostaje, poručuju iz HZZ-a. Traženi su i turistički vodiči koji najčešće za kruh zarađuju provizijom od prodanih izleta.
Sobarice, čistačice i prodavači na štandovima su među najpotplaćenijim sezoncima. Iako najčešće rade od jutra do mraka bez slobodnog dana, plaća će im vrlo rijetko prijeći 2.000 kuna.
Da se ipak prate najnoviji svjetski trendovi u turizmu, pogotovo na dobrobit gostiju, pokazuje činjenica i da je sve više "novopečenih" zanimanja u turizmu. Traže se diplomirani turistički komunikolozi, menadžeri za zadovoljstvo gostiju, poznavatelji međunarodnog turizma te voditelji odjela za zabavu gostiju.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik