Europska komisija usvojila je paket mjera čiji je cilj ojačati suradnju između zemalja članica u borbi protiv ilegalne imigracije, a uključuje prijedlog o zajedničkim pravilima
za vize, formiranju elektronske baze podataka kao i prijedlog
o utemeljenju timova za brze intervencije koji bi čuvali vanjske granice EU.
Europski povjerenik za pravosuđe, slobodu i sigurnost Franco Frattini naglasio je važnost učinkovite i koherentne zajedničke vizne politike na razini EU, jasnih i dobro definiranih pravila čiji je cilj borba protiv rastućeg fenomena ilegalne imigracije, te davanje više sadržaja konceptu solidarnosti na polju imigracije i azila.
Komisija je ocijenila da je vrlo vjerojatno da će doći do povećanog migracijskog pritiska tijekom nadolazećih desetljeća. Također, i druge institucije EU naglašavaju važnost mjera borbe protiv ilegalne imigracije.
Prijedlog o zajedničkim pravilima za izdavanje kratkoročnih viza, tranzitnih viza te aerodromskih tranzitnih viza uključuje sve pravne instrumente kojima bi se tijela trebala rukovoditi pri odluci o izdavanju viza. To doprinosi jačoj transparentnosti i jasnoći sadašnjih pravila, jača harmonizaciju procedura i pravnu sigurnost te daje proceduralna jamstva.
Prijedlog također uključuje utemeljenje zajedničke elektronske baze podataka pomoću koje bi se automatski registrirali ulasci i izlasci, a omogućila bi državama EU da automatski znaju kada je netko prekoračio duljinu boravka. Baza podataka služila bi i kao registar za sezonske strane radnike.
Što se tiče timova za brze intervencije, oni predstavljaju najveći korak naprijed u razvoju integrirane kontrole granica na europskoj razini i predstavljaju važnu mjeru na polju čuvanja vanjskih granica.
Termin ilegalna imigracija koristi se za različite fenomene. To uključuje građane trećih zemalja koji ilegalno ulaze na teritorij zemlje članice EU, bilo koristeći lažne dokumente, bilo uz pomoć mreže organiziranog kriminala ili trgovaca ljudima.
Osim toga, postoji i veći broj ljudi koji ulaze s valjanim vizama ili putovnicama, ali ostaju dulje ili mijenjaju razlog ulaska bez dopuštenja vlasti. Konačno, tu su i tražitelji azila koji ne odlaze nakon što im se zahtjev odbije.
Ovaj prijedlog EK bit će dan Europskom parlamentu i Vijeću na raspravu i usvajanje.
(Hina)