U Udruzi radničkih sindikata Hrvatske (URSH) smatraju kako ne postoji zakon kojim bi se ispravile posljedice privatizacije u Hrvatskoj, ali bi se radničkim dioničarstvom barem djelomično ispravile greške koje su u privatizaciji učinjene prema radnicima.
Izmjenama zakona o privatizaciji omogućilo bi se radničko dioničarstvo, odnosno ESOP program. No, Vlada sa sindikatima još uvijek pregovara o načinu na koji će se ESOP provesti.
Ekonomski stručnjak Dražen Kalogjera smatra kako radničkom dioničarstvu treba omogućiti ulazak u sve pore gospodarstva, a ponajprije u privatne tvrtke. On navodi kako su tvrtke koje su unatoč lošem privatizacijskom zakonu uspjele provesti model podjele dionica zaposlenima, danas među najuspješnijima u Hrvatskoj.
Radničko dioničarstvo u Hrvatskoj ima tradiciju još iz vremena samoupravljanja. Ono nije bilo ekonomski efikasno, ali je pomoglo da radnici razviju osjećaj identifikacije sa svojim poduzećem, istaknuo je Kalogjera.
Predsjednik URSH-a Boris Kunst, ustvrdio je kako radničko dioničarstvo na Zapadu bilježi veliki uspjeh.
Naime, u SAD-u je ESOP uveden 1974. godine, kada ga je prihvatilo 200 tvrtki. Danas ih je u vlasništvu zaposlenih 10 tisuća. Zapošljavaju 11 milijuna radnika, a vrijednost radničkog udjela u njima je veća od 800 milijardi dolara.
(V.K.)
Izvor:
Glas Istre