Ministar znanosti, obrazovanja i sporta, Dragan Primorac najavio je kraj loše planirane upisne politike fakulteta kojoj se zamjera neusklađenost s potrebama gospodarstva i proizvodnja kadra koji nakon diplome ne može naći svoje mjesto na tržištu rada.
Plan ministra Primorca je jednostavno srezati upisne kvote dijelu fakulteta koji upisuju velik broj studenata, a za to nemaju opravdanje u potražnji na burzi rada. I to već sljedeće godine.
Logično je da za dio fakulteta za koje postoji veliki interes, a nakon završenog studija mladi ne mogu naći posao, treba reducirati upisne kvote, inače ćemo imati stihiju. Nije opravdano da idućih 30 godina vlada ista upisna politika koja je bila i prije 10 godina. Svi moramo razmišljati i preuzeti odgovornost pa tako i fakulteti, oni su suodgovorni u pogledu razvoja gospodarstva. Zasad postoji veliko razumijevanje onih koji su uključeni u taj proces i nisam čuo ni jedan glas protiv takvog plana, izjavio je ministar Primorac Glasu Istre.
Država će se, u suradnji s Rektorskim zborom, već sljedeće godine uključiti u politiku koja će reducirati one struke u kojima se ljudi ne mogu zaposliti, uz istovremeno povećanje tehničkih zanimanja. To će se stimulirati kroz različite upisne kvote, stipendije i smještaje u studentske domove. Tim će studentima biti osigurano da odmah prvog dana nakon diplome dobiju posao.
Premda je u Hrvatskoj samo sedam posto visokoobrazovanih, po posljednjim podacima čak 70 tisuća mladih s fakultetskom diplomom nema ni dana radnoga staža i čeka svoj prvi posao.
Dok je u europskim zemljama dugotrajno nezaposleno tek 3,6 posto mladih, u Hrvatskoj na posao dulje od godinu dana čeka gotovo 50 visokoobrazovanih mladih ljudi, a oko 30 posto provede na burzi dulje od tri godine.
Do zaposlenja najbrže dolaze diplomirani inženjeri računarstva, koji posao, po podacima HZZ-a, u prosjeku dobiju u roku od 15 dana. Na birou nema ni diplomiranih inženjera arhitekture, elektrotehnike, fizike i kemije, kao ni farmaceuta, farmakologa, oftalmologa, pedijatara i drugih specijalista.
S druge strane, na posao čeka 300 doktora medicine, još toliko stomatologa i diplomiranih veterinara, gotovo 1.700 učitelja i srednjoškolskih profesora, 1.054 odgojitelja, 880 pravnika. Uvjerljivo je najviše diplomiranih ekonomista, kojih je lani u evidenciji Zavoda bilo čak 1.757.
(V.B.)
Izvor:
Glas Istre