Suprotno lošim iskustvima nekih njihovih kolega na otocima, istarski sezonci u turizmu i ugostiteljstvu, barem jedan dio njih, zadovoljni su poslom, iako bi plaće, kažu, uvijek mogle biti više.
Primjedbi na teške uvjete rada, eventualni mobbing ili neisplatu plaća, nije bilo ni u sindikatima. Marina Cvitić, predsjednica Odbora za ugostiteljstvo i turizam u Sindikatu Istre i Kvarnera, ističe da na cijeloj istočnoj obali Istre nema sezonaca "uvezenih" iz drugih županija, koji su se znali žaliti na neprimjeren smještaj kod poslodavca.
Sezonaca u ugostiteljstvu i turizmu Istre sve je više zbog tendencije smanjivanja broja stalnih sezonaca. U nekim tvrtkama, sezonaca je čak triput više od stalno zaposlenih, a stalnih je vrlo malo.
Salvino Bibulić, povjerenik Sindikata turizma i usluga za Istarsku županiju, koji na Poluotoku okuplja oko dvije tisuće članova, također je potvrdio kako do sada nije bilo slučajeva bilo kakvog ugrožavanja radnika.
U turističkim objektima Poreštine ljeti se sezonski zapošljavaju tisuće ljudi svih dobnih skupina, kvalifikacija i spolova. Rad na određeno vrijeme nalaze u tri najjače tvrtke - Rivieri i Plavoj laguni iz Poreča te rovinjskoj Maistri. Tu je i velik broj privatnika, koji svojim linijama dovode sezonsku radnu snagu iz svih krajeva zemlje.
Sonja Ogresta, voditeljica Rivierinog odjela ljudskih resursa navodi kako je u njihovim objektima trenutno zaposleno oko 850 sezonaca, što s Poreštine, odnosno iz Istre, što iz drugih krajeva. Mnogi od njih vrsni su kuhari i konobari s višegodišnjim radnim iskustvom u zemlji i inozemstvu.
U porečkoj ispostavi Zavoda za zapošljavanje, Alida Finderla Jovanović objašnjava kako je do početka srpnja zaposleno je 812 osoba, od kojih 570 žena, a u ugostiteljstvu i turizmu sezonski posao našle su 544 osobe. Trenutno na listi imaju 432 nezaposlene osobe, no riječ je o starijim ili bolesnim osobama te trudnicama i majkama male djece.
Veliki problem s kojim se sezonski radnici suočavaju je taj što, u odnosu na stalne zaposlenike, ne ostvaruju gotovo nikakva prava te se nadaju da će se to u budućnosti promijeniti.
Plaće sezonaca u turizmu i ugostiteljstvu Istre kreću se od 2.800 do 5.500 kuna, i to uključujući sve odrađene sate. Sezonci u pravilu imaju šestodnevni radni tjedan, a dnevno odrade od osam do deset sati.
Prema podacima Marine Cvitić iz SIK-a, sobarice i čistačice zarađuju od 2.800 do 3.500 kuna, kuhinjski pomoćni radnici od 3.000 do 3.900 kuna, a pomoćni konobari od 3.800 do 5.000 kuna.
Nešto su bolje plaćeni konobari koji zarađuju od 3.900 do 5.000, a najcjenjeniji su svakako kuhari, koji zarade između 4.100 do 5.500 kuna.
(V.K.)
Izvor:
Glas Istre