Prije više od 40 godina Ujedinjeni narodi su 8. rujna proglasili Svjetskim danom pismenosti.
Važnost obrazovanja koje počinje opismenjivanjem međunarodna je zajednica preko UN-a isticala svih proteklih desetljeća, no pokazalo se kako su do sada poduzete aktivnosti za iskorjenjivanje nepismenosti bile nedostatne ili nedovoljno učinkovite. Zbog toga je razdoblje od 2003. do 2012. godine proglašeno Desetljećem pismenosti.
Hrvatska, kao srednje razvijena zemlja, također ima problema s nepismenošću. Naime, prema statističkim podacima iz posljednjeg popisa stanovništva, 686.000 stanovnika starijih od 15 godina nema završenu osnovnu školu, a čak 105.000 nema završen niti jedan razred osnovne škole.
Godine 2001. u Hrvatskoj je registrirano 69.777 ili 1,7% osoba koje ne znaju ni čitati ni pisati. Kada se zbroje sve tri kategorije, u našoj zemlji ima više od 5% osoba koje su neobrazovane, odnosno nepismene.
Pismenost i osnovno obrazovanje kao ključ za daljnje učenje, ali i za ostvarivanje prava građana na drugim razinama, zahtijevaju da i naša zemlja pojača djelovanje na rješavanju ovog problema, a u skladu s naputcima, preporukama i dokumentima međunarodne zajednice čiji smo i mi potpisnici.
Na početku 21. stoljeća situacija na svjetskoj razini također je porazna. Naime, prema podacima UN-a, više od 860 milijuna odraslih je nepismeno, a za više od 100 milijuna djece obrazovanje je nedostupno. Dobar dio djece koja pohađaju školu ostaje u njoj tako kratko da se ne može govoriti o opismenjivanju i pripremi za život u sve složenijem i konkurentnijem svijetu.
Desetljeće pismenosti UN je usmjerio na potrebe odraslih koji su nepismeni, ali i na uključivanje djece u sustave obrazovanja i njihovu dostupnost. Riječ je o, redovito, marginaliziranim i siromašnim ljudima iz nerazvijenih područja i zemalja. Stoga je geslo Desetljeća pismenosti: "Pismenost za sve! Glas svima! Učenje za sve!"
(V.K.)
Izvor:
Glas Istre