Hrvatska udruga sindikata (HUS) predložila je Vladi trojno potpisivanje temeljnog kolektivnog ugovora na razini države, a njime bi se regulirala minimalna prava i obveze za sve zaposlene i poslodavce. U HUS-u smatraju da bi takav ugovor bio najučinkovitiji doprinos u borbi protiv rada na crno te u suzbijanju nelojalne konkurencije.
Postojeći Zakon o radu kroz odredbe kolektivnih ugovora, pravilnika o radu, ugovora o radu ili sporazuma radničkog vijeća i poslodavca, upućuje na uređenje i razradu pojedinih pitanja. Kolektivnim ugovorima na razini pojedinih poslodavaca, pojedinih djelatnosti ili više poslodavaca kao stranke jednog kolektivnog ugovora, tvrde u HUS-u, obuhvaćeno je manje od polovice zaposlenih u Hrvatskoj.
Jedini kolektivni ugovor koji se primjenjuje na sve zaposlene u našoj zemlji je onaj o visini najniže plaće, sklopljen 1998. godine. No, on propisuje jedino da visina najniže bruto plaće ne može biti niža od najniže osnovice za obračunavanje i plaćanje doprinosa za mirovinsko i invalidsko osiguranje utvrđene posebnim propisima, istaknuo je Ozren Matijašević, predsjednik HUS-a.
Matiješević je kritičan prema poslodavcima koje ne obavezuje kolektivni ugovor jer smatra da ne poštuju minimalna prava zaposlenih. Iz tog razloga HUS traži da se dio temeljnih radnih standarda, ostvarenih u kolektivnim pregovorima, primjenjuje i na poslodavce koji nisu stranke postojećih kolektivnih ugovora, barem kada je u pitanju minimalna cijena rada. Primjena kolektivnih ugovora sklopljenih na razini djelatnosti proširena je na sve poslodavce i radnike u trgovini, graditeljstvu, u drvnoj i papirnoj industriji, te u ugostiteljstvu.
(T.N)
Izvor:
Poslovni dnevnik