Ukupan broj studenata u Hrvatskoj već dulje je nepoznanica, a nadležni najčešće spominju brojku od oko 160.000.
To dosad nije bio prevelik problem. No Agencija za znanost i visoko obrazovanje naišla je ovih dana na prepreku prilikom obavljanja jednog od svojih zakonski propisanih poslova.
Podaci o broju studenata i profesora koje je Agencija dobila od Državnog zavoda za statistiku su, pokazalo se, nepouzdani.
Iako su se svake godine prikupljali podaci o upisu, Državni zavod nije mogao pratiti njihov napredak odnosno "ispadanje iz sustava", pa je nepouzdan podatak o ukupnom broju studenata u Hrvatskoj.
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, apsolvenata u Hrvatskoj uopće nema, a jedan profesor radi na nekoliko fakulteta a da ne zna koji mu je matični.
U Agenciji za znanost i visoko obrazovanje krivca za to vide u "neopravdanom izbjegavanju upotrebe jedinstvenog matičnog broja građana (JMBG)".
Zbog toga, ističu u Agenciji, ne postoje ni svi povijesni podaci o studentima - trajanje studija, prelasci s godine na godinu i slično. Nije se unosio broj studenata, niti broj studijskih grupa, što je i po sebi velik nedostatak.
Neunošenje JMBG-a u statističke podatke Zavoda izazvalo je nedoumicu o tome i koliko nastavnika ima u Hrvatskoj.
Zbog činjenice da ne postoje pouzdani podaci, Agencija se odlučila sastaviti bazu podataka o znanosti i visokom obrazovanju.
Želimo vidjeti gdje predaje koji profesor. Cilj nam je ubaciti sve podatke iz znanosti i visokog obrazovanja na jedno mjesto i pratiti ih u suradnji sa Sveučilišnim računalnim centrom (SRCE), rekla je ravnateljica Agencije Jasmina Havranek.
(A.T.)
Izvor:
Vjesnik