Slika Europske unije u Hrvatskoj je sve lošija, a pada i potpora članstvu u EU među našim građanima, pokazuju podaci Standardnog Eurobarometra koji se provodi svakih šest mjeseci. Samo 32% građana u listopadu ove godine, kada je ispitivanje provedeno, odgovorilo je kako vjeruje da bi članstvo Hrvatske u Europskoj uniji bilo "dobra stvar".
Time je Hrvatska postala apsolutni favorit u negativnom odnosu građana prema pridruživanju europskoj obitelji - u svim članicam EU te svim kandidatkinjama postotak onih koji EU članstvo vide kao dobro je veći.
U Rumunjskoj i Bugarskoj punopravno EU članstvo "dobrim" drži 62%, odnosno 55% građana. U Turskoj tako smatra 54% ispitanih. Hrvatska je nadmašila i najeuroskeptičniju staru članicu Veliku Britaniju, koja je dugo bila na prvom mjestu, a sada je iza Hrvatske sa 34% onih koje EU članstvo vide pozitivno.
Među novim članicama relativno slabo mišljenje o pridruživanju imaju Mađari, dobrim ga ocjenjuje 39%, u Latviji 43%. Na članstvo u Uniji i dalje pozitivno gleda najviše Iraca (78%), ono visoko kotira i u Slovačkoj (61%), susjedi Slovenci također su natprosječno pozitivni - 57% ispitanih EU članstvo vidi kao dobro.
Image Unije u Hrvatskoj također se pogoršao tijekom posljednjih šest mjeseci, od posljednjeg, proljetnog Eurobarometra, i to za nekoliko postotaka.
Svega 7% ispitanih EU vidi u vrlo pozitivnom svjetlu, 26% uglavnom pozitivno, uglavnom negativnu sliku ima 21% hrvatskih građana, vrlo negativnu njih 8%, a 36% ispitanika vidi je u neutralnom svjetlu.
Glavne teme istraživanja bile su klima mišljenja, gospodarstvo i zapošljavanje, Europska politička unija, proširenje, vrijednosti europskih građana. Što se tiče ostalih rezultata istraživanja za Hrvatsku, ona su pokazala da zadovoljstvo životom nastavlja rasti, a strah od nezaposlenosti padati.
Iako je EU u Hrvatskoj sada nešto manje popularan nego prije pola godine, ovo istraživanje pokazuje da je dugoročno opredjeljenje hrvatskih građana ipak proeuropsko, smatraju u Delegaciji EK, a da "na odgovore Hrvata i dalje često snažno utječu dnevnopolitički faktori".
(T.B.)
Izvor:
Poslovni dnevnik