Prema istraživanju javnog mijenja koje je GfK proveo na reprezentativnom uzorku od 1.000 ispitanika, nedostatak plaće i mirovine te nezaposlenost najviše zabrinjavaju hrvatske građane.
Naime, dok su međunarodni terorizam, nuklearno oružje te kriminal i korupcija, visoko rangirani kao najozbiljniji problemi današnjice, zanimljivo je kako naši građani, primjerice svjetsko zagađenje okoliša ili pitanje globalizacije još uvijek ne prepoznaju kao značajne opasnosti sadašnjosti.
Građani su u istraživanju prosječnim ocjenama rangirali neke od problema s kojima se danas suočava Hrvatska, pri čemu ocjena 1 znači "uopće nisam zabrinut" dok ocjena 5 znači "izuzetno sam zabrinut".
Sudeći prema rezultatima građani su najviše zabrinuti nedostatkom plaća/mirovina te nezaposlenošću (4,4 i 4,3), dok su kriminal, mito i korupcija te nizak životni zabrinjavajući isto kao i nezaposlenost.
Slijedeći problemi koji brinu hrvatske građane su rast cijena (4,2), ekonomska nestabilnost (4,1), socijalna politika i nesigurnost te zloporaba droge (4,0) te sektor javnog zdravstva (3,8). Što se pak tiče niže rangiranih problema, politika obrazovanja i zaštita okoliša ocijenjeni su ocjenom 3,7, dok međunacionalni odnosi i populacijska politika (3,4) te odnosi sa susjednim zemljama (3,2) najmanje brinu hrvatske građane.
Gledano na međunarodnoj razini, hrvatski građani smatraju da su međunarodni turizam (38%) te nuklearno oružje i kriminal (31%) najveći problemi današnjeg svijeta. Vjerska i etnička mržnja zabrinjavajuća je za 22% ispitanika, nezaposlenost za 20%, a AIDS i zarazne bolesti te ptičja gripa za 18% ispitanika.
Manji postotak građana je kao prijetnje današnjem svijetu istaknuo naglu promjenu klime (14%), jaz između bogatih i siromašnih (13%), zagađenje okoliša (10%) te globalizaciju (4%).
(V.K.)