Hrvatski poduzetnici s većim optimizmom nego prošlih godina, očekuju poslovne prilike u 2007., pokazalo je Istraživanje o poslovnim očekivanjima poduzetnika Hrvatske gospodarske komore.
Istraživanje je provedeno na 1.200 hrvatskih tvrtki, a u okviru istraživanja koja provodi Eurochambres u državama članicama Europske Unije te među poduzetnicima budućih članica EU.
Direktorica Centra za makroekonomske analize HGK Jasna Belošević-Matić, rekla je kako su rezultati pokazali lagani porast optimizma u pogledu investicija te izraziti rast u pogledu poslovnih očekivanja.
Takva očekivanja su u skladu sa službenim prognozama ekonomske politike, prema kojima će investicije, naročito privatne, biti jedan od generatora rasta u 2007. godini.
Razina optimizma vezana uz rast ukupnih prihoda za 2007. ostala je ista, ali je zato optimizam optimizam veći u pogledu rasta prihoda na domaćem u odnosu na inozemna tržišta.
Hrvatski poduzetnici nešto su pesimičniji kad je u pitanju povećanje zaposlenosti u 2007., a predviđeno smanjenje zaposlenosti izraženije je u sektoru usluga, naročito u trgovini, koja daje oko 17% ukupne zaposlenosti.
Optimizam za povećanje zaposlenosti bilježi se u najznačajnijim izvoznim granama poput proizvodnje hrane i pića, proizvodnje metala i proizvodnje motornih i ostalih prijevoznih sredstava, a u HGK procjenjuju da bi se kod brodogradnje povećani optimizam mogao temeljiti na isplaćenim subvencijama u rujnu ove godine.
U HGK objašnjavaju da je smanjeni optimizam u pogledu rasta zaposlenosti u trgovini rezultat što većinu anketiranih čine mali poduzetnici. Otvaranje velikih trgovačkih lanaca i skorašnje zakonske izmjene o radu trgovina nedjeljom mogli bi, prema HGK, biti razlozi takvih odgovora jer ti čimbenici negativno utječu na poslovanje malih poduzetnika.
Inače, poduzetnici iz industrijskog sektora, kod svih su pokazatelja u prognozama za sljedeću godinu, optimističniji nego oni u uslužnim djelatnostima.
Ispitivanje u ostalim zemljama pokazalo je, kažu u HGK, da je optimizam izraženiji kod novijih članica EU, primjerice kod Letonije ili Estonije.
(T.N.)
Izvor:
Poslovni dnevnik