Bugari su već na prvi dan 2007., odmah nakon ulaska njihove zemlje u Europsku uniju, pohrlili na zrakoplov za London u potrazi za poslom u Ujedinjenome Kraljevstvu, izvijestio je jučer The Guardian.
Iskustvo prethodnoga proširenja EU, od 1. svibnja 2004., kada je u EU odjednom ušlo 10 novih članica, upozorava, da će Bugari i Rumunji masovno pohrliti na zapad kontinenta u potrazi za boljim životom.
Naime, dok je u Poljskoj, iz koje je dosad na zapad stiglo najviše radnika, prosječna mjesečna plaća 460 eura, u Bugarskoj i Rumunjskoj ona je između 160 i 200 eura. Članstvo u EU omogućuje Bugarima i Rumunjima da se nasele u kojoj god zemlji članici žele.
To im nitko ne može zabraniti. No, stare članice imaju pravo najdulje sedam godina ograničavati zapošljavanje državljana novih članica.
Za prethodnih su 10 novih članica od prava da im ograniče izdavanje radnih dozvola bili unaprijed odustali samo Britanci, Irci i Šveđani, računajući da će se iz njih doseliti ukupno manje od 200.000 radnika. No, samo je Poljaka u UK stiglo 265.000, a iz novih članica ukupno čak 600.000 ljudi.
Iako britanske i irske vlasti kažu da im ni toliko novih radnika nije opterećenje, nego da su, dapače, popunili prazna radna mjesta te tako povećali gospodarski rast i omogućili novi rast zapošljavanja, ipak su Bugarima i Rumunjima uvele ograničenja: iz dviju će zemalja u početku prihvaćati samo stručnjake i kvalificirane radnike, samozaposlene i ograničen broj poljoprivrednika.
I uz ta ograničenja, britanski Zavod za javnu politiku i istraživanja predviđa da će u 2007. u UK stići oko 15.000 bugarskih i 41.000 rumunjskih radnika.
Manje konzervativne procjene, međutim, navješćuju useljavanje 180.000 ljudi iz dviju novih članica, što znači da će ih većina završiti na crnome tržištu.
(T.B.)
Izvor:
Večernji list