Nepotrebni propisi trebali bi konačno biti prorijeđeni do 1. srpnja ove godine, točnije, tada bi Vladi trebalo biti predloženo što dalje činiti s viškom propisa.
Do 15. siječnja ocjenu treba dobiti svaki propis koji se tiče gospodarske aktivnosti, a to treba učiniti ukupno 67 institucija, od ministarstva, državnih agencija do regulatornih tijela uključenih u Hitrorez.
Projektom kojim Vlada namjerava srezati velik dio suvišnih propisa i zakona koji koče poslovanje gospodarskih subjekta, pozanatijim pod imenom Hitrorez, Hrvatska bi, po nekim izračunima, mogla uštedjeti od 400 do 930 milijuna dolara godišnje.
Najavljivano je da bi se oko 40% nepotrebnih propisnih akata moglo ukinuti, dok bi se 30 do 40% onih koji ostanu znatno pojednostavnilo.
Prva inventurna faza završila je krajem godine kada je Posebna jedinica za Hitrorez primila 4.536 ispunjenih obrazaca, dok je od predstavnika privatnog i poslovnog sektora pristiglo 200 upita ili prijedloga pisanim putem i isto toliko telefonskim putem.
Zamjenica voditelja Posebne jedinice Renata Šeperić Petak rekla je da je prva faza završila uz 100-postotni odaziv regulatornih tijela u zadnjem roku.
Jedan od najviše isticanih primjera nerazumnih propisa je BON 1 koji vrijedi samo 30 dana, iako se postupci na njemu ne mijenjaju unutar godine dana.
Glasnogovornik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva Mladen Pavić kazao je da gotovo sigurno da će se najviše propisa "rezati" u području prehrane, budući da je ministarstvu još lani donijelo najmanje 50 novih podzakonskih akata usklađenih s EU i WTO-om, a i ove će ih godine donijeti najmanje 40.
(A.T.)
Izvor:
manager.hr