Hrvatska udruga sindikata (HUS) i Nezavisni hrvatski sindikati (NHS) odbacili su danas ocjenu iz izvješća o Indeksu ekonomske slobode za 2007. da je za tek 109. mjesto Hrvatske u svijetu krivo i restriktivno radno zakonodavstvo koje otežava zapošljavanje i rast produktivnosti.
Sindikalci upozoravaju da se izvješće temelji na podacima iz studije Svjetske banke koja kao najbolje zemlje za poslovanje ističe one koje najmanje štite radnička prava.
Hrvatska se po ekonomskim slobodama za 2007. nalazi na 109. mjestu od 157 zemalja, te je pala na gotovo samo dno Europe, na 37. mjesto od ukupno 41 zemlje, navodi se u izvješću koje su objavili The Heritage Foundation i The Wall Street Journal.
HUS upozorava da se u situaciji kada je gotovo 85 posto novozaposlenih radnika zaposleno na određeno vrijeme, zbog čega kod nas nema novog zapošljavanja već je konstantno oko 300.000 nezaposlenih, ne može tvrditi da su troškovi zapošljavanja i otpuštanja viška radnika preveliki, pa su oni razlog smanjenju ekonomskih sloboda.
Razlozi su prvenstveno nefunkcioniranje pravne države, pravna nesigurnost poduzetništva, sveprisutno mito i korupcija, nesankcioniranje kriminala u pretvorbi i privatizaciji i uživanje monopolističkog položaja, tvrdi HUS.
NHS pak upozorava da se ocjena o ekonomskoj slobodi temelji na podacima iz studije Svjetske banke "Doing Business" koja kao najpovoljniju zemlju za poslovanje, vezano uz reguliranje tržišta rada, u 2006. navodi Palau, a u izdanju za 2007. pretekli su je Maršalski otoci.
Radi se o otočkim državicama u Tihom oceanu, koje nemaju gotovo nikakvu zakonsku zaštitu radnika, te nisu članice Međunarodne organizacije rada pa time nemaju ni obveze poštivanja i primjene njezinih konvencija.
U Palau je, primjerice, dopušteno radno vrijeme od 24 sata dnevno, radni tjedan traje sedam dana, a radniku sa 20 godina radnog staža ne pripada ni jedan dan obveznog godišnjeg odmora, naglašava NHS.
Ocjene iz Indeksa ekonomskih sloboda paušalne su i površne, a receptura koja iz njih proizlazi neprimjenjiva za Hrvatsku koja sebe kroz koju godinu vidi u sastavu EU.
Sindikati se stoga oštro protive eventualnim izmjenama Zakona o radu kojima bi se dodatno olakšalo otpuštanje radnika, te pozivaju vlast i političke stranke da konkretnim mjerama sankcioniranju gospodarski kriminal i nezakonitosti iz pretvorbe i privatizacije, spriječe mito i korupciju i stvore pravnu sigurnost za poduzetništvo.
(Hina)