Glavni menadžer Crome i autor knjige "Menadžerski ugovori" Esad Čolaković smatra da su kritike sindikata o menedžerskim plaćama kontraproduktivne te ističe da radničke plaće ne ovise o menadžerskima.
"Ako menadžer dobro kormilari tvrtkom i ostvari više od postavljenih ciljeva koji se očekuju, ne vidim zašto ga vlasnik ne bi nagradio i zašto bi to smetalo radnicima", kaže Čolaković.
Zato se i postavljaju posebni menadžerski ugovori u kojima osnovna plaća nije toliko visoka, ali zato postoje razne stimulacije i naknade u obliku dionica.
Uz to, Čolaković ističe da predsjednici i članovi uprava nisu zaposlenici društva te ne podliježu zakonu o radu. Oni svoj korporativno pravni status uređuju s vlasnikom i on ih ima pravo platiti koliko god želi.
"Treba znati da menadžeri snose i zakonske i poslovne rizike, oni su smjenjivi, za razliku od radnika koje štite radnički ugovori", objašnjava Čolaković.
Ana Knežević, predsjednica SSSH, rekla je da najviša menadžerska plaća u Hrvatskoj iznosi 257.000 kuna, a isplaćena je u zagrebačkom predstavništvu tvrtke Procter & Gamble, koje zapošljava 47 radnika.
Ipak, to je tek jedan primjer na temelju kojeg je teško vidjeti cijelu sliku. Naime, menadžeri u Hrvatskoj čine tek 5% radne snage i treba napomenuti da se njihove plaće razlikuju od tvrtke do tvrtke.
U malim poduzećima menadžerske plaće kreću se između 15.000 i 17.000 kuna neto, u srednjim poduzećima 23.000 do 25.000 kuna a u velikim tvrtkama od 35.000 do 38.000 kuna neto.
"I na tu plaću se plaćaju doprinosi, tako da je dobro da postoji i plaća od 250.000 kuna", kaže glavni menadžer Crome.
Čolanković tvrdi da je odnos između prosječnih menadžerskih plaća i radničkih plaća u Hrvatskoj jedan naprema četiri i pol, odnosno pet.
(A.T.)
Izvor:
Vjesnik