Desetljećima su sociolozi proučavali fenomen nazvan "premijom visine", prema kojem su visoke osobe bolje plaćene.
Istraživanje iz 2001. sa Sveučilišta Pennsylvania pokazalo je da na plaću odraslih utječe njihova visina u tinejdžerskim godinama.
"Dvoje odraslih iste dobi i tjelesne visine, koji su bili različite visine sa 16 godina, različito su tretirani na današnjem tržištu rada", zaključak je te studije.
Autori tvrde da su osobe koje su bile niske u mladosti, rjeđe sudjelovale u socijalnim aktivnostima povezanima sa stvaranjem produktivnih vještina i znanja, te imaju manje samopouzdanja.
Te karakteristike mogu negativno utjecati na njihove kolege i menadžere, a takve osobe su doživljavane kao neautoritativne te će teže uvjeriti poslodavca u svoje sposobnosti vodstva.
Novo istraživanje koje su provele Ann Case i Christine Paxson, ekonomistica sa Sveučilišta Princeton, također je, tvrde autorice, potvrdilo prisutnost takvog fenomena. "Čak i kod trogodišnje djece, pa kroz cijelo djetinjstvo, viša djeca postižu bolje rezultate na kognitivnim testovima", pojašnjavaju Case i Paxson te dodaju kako će takve osobe izabrati i bolje plaćena zanimanja, za koja su potrebne napredne verbalne i matematičke sposobnosti.
(T.N.)
Izvor:
MSN