Zdrav gospodarski rast Njemačke i ostvarenje velikih korporativnih profita u prošloj godini potaknuli su vodeće njemačke radničke sindikate na traženje povećanja plaća.
Prethodnih su, naime, godina zbog sporijeg rasta njemačkog gospodarstva visoke stope nezaposlenosti i prijetnji kompanija preseljenjem na jeftinije lokacije sindikati bili skromniji u svojim zahtjevima.
Poslodavci, s druge strane, strahuju da će zahtjevi za povećanjem plaća uvelike uvećati troškove rada najvećeg svjetskog izvoznika.
Poslodavci pritom svim silama pokušavaju stišati očekivanja svojih zaposlenika pravdajući se da će njemački gospodarski rast ovoj godini usporiti na između 1,5 i 2% nakon prošlogodišnjih 2,5%, a budu li plaće prebrzo rasle, planiraju i nova preseljenja postrojenja u države s manjim troškovima rada, u istočnu Europu i Aziju.
Unatoč tome, stručnjaci projiciraju da bi njemački radnici u ovoj godini trebali dobiti dvopostotni rast plaća, što je dvostruko više koliko su ishodili u prošloj godini uz minimalni otpor poslodavaca.
Također procjenjuju da bi plaće mogle rasti do 3% i da do te mjere ne bi zaprijetile zdravlju njemačkog gospodarstva.
No problem je što neki sindikalni vođe u ključnim industrijskim sektorima pozivaju na povećanje plaća za više od 5 posto.
Najpomnije praćena inicijativa vezana uz povećanje plaća jesu zahtjevi najmoćnijeg njemačkog sindikata IG Metalla (zastupa interese 2,7 milijuna radnika u industriji automobila, alatnih strojeva do glazbenih instrumenata).
Sindikalni vođe IG Metalla trebali bi početkom sljedećeg mjeseca objaviti svoje zahtjeve. Neki od njih pritom pozivaju na čak sedampostotno povećanje plaća, što je nešto više nego dvostruko koliko je IG Metall ishodio prošle godine za svoje radnike, od kojih su mnogi zaposleni u metaloprerađivačkom i električno-tehnološkom sektoru.
(A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik