U razvijenijim zemljama Europe i u SAD-u je uobičajeno preseljenje zbog bolje poslovne prilike, a za očekivati je da će se takav trend proširiti i na Hrvatsku.
Grupa SELECTIO, u suradnji s web siteom MojPosao te Hrvatskom udrugom poslodavaca, u svom se istraživanju posvetila problemima mobilnosti hrvatskih građana te faktorima koji utječu na donošenje odluke o preseljenju.
Čak 79% svih sudionika istraživanja spremno je na preseljenje zbog bolje poslovne prilike. No, na preseljenje su najmanje spremni nezaposleni ispitanici. Postotak odbijanja kod njih je 14%, a tek se sedam posto zaposlenih ne želi preseliti radi posla.
Netočnom se pokazala uvriježena predrasuda da su starije osobe manje mobilne, jer u skupini ispitanika starijih od 40 godina samo tri odbijaju preseljenje.Najspremniji na preseljenje zbog dobre poslovne prilike, s 96% su stanovnici Dalmacije.
Po pitanju preseljenja zbog zadržavanja posla, situacija je nešto drukčija, samo je 43% građana spremno na obavljanje istog posla, za istog poslodavca, s jednakim izazovima i financijskom naknadom, ali u drugom gradu.
Osobe s vrlo visokim primanjem nisu sklone promjeni radnog mjesta zbog zadržavanja posla, to bi učinilo tek 27% ispitanika. Najmanje plaćeni sudionici, s primanjima do 2.000 kuna, u 50% slučajeva pristaju na preseljenje, dok je druga polovica ispitanika neodlučna, no nema odbijanja.
Glavni razlozi preseljenja su veća plaća ili dodatne financijske beneficije (15%), bolja kvaliteta života (11%), a s devet posto glasova slijede mogućnost osobnog razvoja i razvoja kompetencija te zanimljiviji posao.
Prosječno povećanje plaće koje bi sudionike motiviralo na preseljenje iznosi 59%, a ispitanici se ne razlikuju u svojim zahtjevima za povišicom prema obrazovanju. Također nema značajne razlike u postocima tražene povišice prema visini primanja sudionika, no osobe s većim primanjima traže i veće povišenje plaće.
Upitani koliku bi jednokratnu financijsku naknadu sudionici tražili od poslodavaca u slučaju preseljenja, ispitanici su dali vrlo različite odgovore, od minimalnih 20.000 pa do čak milijun kuna.
Oko 56% građana spremno je odseliti se izvan Hrvatske, a 24% bi se preselilo samo unutar Hrvatske. Najprivlačnije županije su Istarska, Grad Zagreb, Zagrebačka, Primorsko-goranska te Splitsko-dalmatinska. Manje privlačne su Vukovarsko-srijemska, Virovitičko-podravska, Sisačko-moslavačka, Požeško-slavonska te Ličko-senjska.
(T.N.)
Izvor:
Poslovni dnevnik