Novi katalog znanja i vještina u medicini koji će omogućiti hrvatskim specijalistima da bez posebnog dokazivanja sposobnosti i znanja dobiju posao u bilo kojoj zemlji EU-a počeo se pripremati lani, a mogao bi biti gotov tek za godinu dana.
Nije u pitanju puko usklađivanje s pravilima zajednice po kojima netko može biti specijalist određene medicinske grane. Sređivanju pravila na tom području pristupile su sve zemlje Unije, gdje se također primjenjuju različita pravila specijalizacije.
U tom smislu državni tajnik u Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi Ante Zvonimir Golem ističe da novi pravilnik s katalogom nije predmet pregovora nego ujednačavanja kriterija.
U nas postoje subspecijalizacije, pa, primjerice, da bi liječnik postao kardiolog, mora najprije specijalizirati internističku medicinu, a onda se usavršavati još dvije godine u kardiologiji. U EU se specijalizacijama priznaju usavršavanja koja se u nas stječu tek subspecijalizacijama.
Kako objašnjava Golem, nakon preispitivanja kako je to u EU, definirano je 47 specijalizacija koje će i ovdje odmah upisivati, a subspecijalizacije nestaju.
Za svaku specijalizaciju vrsni specijalisti podijeljeni po radnim skupinama izrađuju šestogodišnji program s katalogom znanja i vještina potrebnih za stjecanje specijalističke diplome.
Budući kardiolozi, gastroenterolozi, itd. tako će odmah upisivati željenu šestogodišnju specijalizaciju na kojoj će stjecati sva potrebna znanja i vještine po katalogu.
(A.T.)
Izvor:
Vjesnik