Zbog težina posla, niskih plaća i lošeg sustav obrazovanja, Hrvatska se suočava sa sve većim nedostatkom medicinskih sestara koje bježe u inozemstvo ili u druge profesije.
Ovaj problem raste s godinama jer je postojeći kadar sve bliži mirovini, a kako se s nedostatkom medicinskih sestara suočava cijeli svijet, Hrvatska hitno mora donijeti strategiju koja će proizvesti više sestara i zadržati ih u zemlji, upozoravaju strukovne organizacije te naglašavaju i opasnost pada kvalitete zdravstvene njege.
Hrvatska ima ukupno oko 25.000 medicinskih sestara, što je čak 60% manje od standarda EU, a prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, na tisuću stanovnika dolaze 5,2 sestre, odnosno tek nešto više od dvije sestre/medicinska tehničara na jednog liječnika. Unatoč višim standardima, potrebno je znati kako se i Europska unija suočava s istim problemom kao i Hrvatska, a nedostatak sestara u SAD-u je prouzročio prave male ratove za osvajanje tog kadra.
Nadalje, Amerika Starom kontinentu u idućih desetak godina namjerava uzeti milijun medicinskih sestara, što je čak šestina od ukupno šest milijuna medicinskih sestara s licencom koliko ih radi u Europi.
"Amerika je san svake medicinske sestre koja se tamo bez problema može zaposliti za mjesečnu plaću od pet tisuća dolara, što ovisi o obrazovanju i stručnoj spremi", tvrdi Branka Rimac, predsjednica Hrvatske udruge medicinskih sestara.
Plaća medicinskih sestara u Hrvatskoj, kreću se od 2.500 kuna koliko se može zaraditi u nekim privatnim domovima umirovljenika, do oko 6.000 kuna, koliko može zaraditi viša odjelna sestra u bolnici. Potrebno je napomenuti kako medicinske sestre kod nas još nemaju mogućnost stjecanja visoke stručne spreme u svojoj struci, a pregovori o specijalizaciji sestara tek su u tijeku.
Nedostatak kvalitetnih predavača, mentorskog rada i stručne literature, među većim su problemima u školovanju sestara, a sadašnji omjer srednjih i viših sestara kod nas je 75% prema 25% u korist srednjih sestara, što ide u prilog potrebi za edukacijom medicinskih sestara na visokoj razini. Osim toga, prema aktualnoj sistematizaciji radnih mjesta, u našim bolnicama nedostaje oko 2.000 viših sestara.
Iako je Njemačke godinama bila najpopularnije odredište hrvatskih medicinskih sestara, trend emigriranje je prema riječima Branke Rimac, sve slabiji. "No sad imamo drugu pojavu koja je isto tako opasna. Medicinske sestre, naime, okreću se lakšim i bolje plaćenim poslovima, bilo u nekim tvrtkama, bilo u kafićima", ističe Rimac.
Osim ovog problema, Hrvatskoj prijeti i ozbiljan nedostatak liječnika, s obzirom na sve manji interes za studij medicine te bijeg u druge struke poput farmaceutske industrije. Tako se 1990. za jedno studentsko mjesto na zagrebačkom medicinskom fakultetu natjecalo se sedam kandidata, a 2004. samo dva.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik