Vlada, sindikati i poslodavci uskoro će nastaviti s pregovorima o novom prijedlogu zakona o privatizaciji, koji bi radnicima kroz model radničkog dioničarstva omogućio kupnju 25% dionica tvrtki.
U najnovijem zakonskom prijedlogu Vlada ne nudi veći postotak temeljnoga kapitala tvrtki iako su sindikati tražili da radnici u preostalim tvrtkama u državnom portfelju mogu kupiti više od 25%, pa čak i do 51% dionica.
Iako je prema riječima potpredsjednika Vlade Damira Polančeca prijedlog zakona o privatizaciji već trebao biti na saborskoj proceduri, sve se otegnulo, jer su i poslodavci i sindikati tražili dodatno vrijeme.
Predsjednik GSV-a i NHS-a Krešimir Sever istaknuo je kako su se sindikati dogovorili da više ne izlijeću pojedinačno u javnost sa stavovima o ovom i još nekoliko za sindikate ključnih zakona, kao i da pokušaju dogovoriti zajednički stav o zakonu o privatizaciji za raspravu na GSV-u.
Vladin prijedlog novog privatizacijskog zakona omogućio bi radnicima kupnju 25% dionica tvrtke, uz popust od 40 posto. No, s obzirom da će dionice morati platiti jednokratno, sindikati očekuju od banaka ponudu kredita s nižim kamatama za kupnju radničkih dionica.
Kako bi se proveo model organiziranog radničkog dioničarstva, za dionice se mora odlučiti najmanje 30% zaposlenih u tvrtki, a jedan radnik mogao bi kupiti najviše 4% od ukupnih dionica u okviru radničkog dioničarstva, odnosno 1% dionica tvrtke. Nakon kupnje, dionice se neće smjeti prodati pet godina, a radnici će moći u roku dva mjeseca od stupanja zakona na snagu predložiti HFP-u pokretanje postupka privatizacije prodajom dionica tvrtke u okviru programa organiziranog radničkog dioničarstva.
Uz najnoviji prijedlog zakona sindikati su od Vlade prvi put dobili i popis poduzeća iz državnog portfelja u kojima bi radnici mogli po povoljnijim uvjetima kupovati dionice. Na popisu je 71 tvrtka s većinskim udjelima države (od 50% do 100%) u kojima je zaposleno oko 43.000 radnika, a temeljni kapital tih tvrtki procijenjen je na 18,3 milijarde kuna.
(V.K.)
Izvor:
Vjesnik