Roditelje osmaša koji po završetku osmoljetke ne upišu srednju školu, od jeseni će posjećivati socijalni radnici, a srednje škole neće moći izbaciti problematične đake zbog lošeg vladanja, previše jedinica i neopravdanih sati.
Zakon kojim će se urediti koncept obavezne srednje škole tek je u pripremi, no već sada je izvjesno da će centri za socijalnu skrb od jeseni imati širi opseg posla, jer Obiteljski zakon obvezuje socijalnu službu da poduzme mjere protiv roditelja koji djetetu ne osiguraju obvezno školovanje.
Ovdje će se primijeniti pravilo koje već vrijedi za osnovnu školu gdje je određeno da za neupisivanje djeteta u osnovnu školu roditelj može biti kažnjen novčanom kaznom, a može mu se izreći i mjera putem drugih institucija.
Prema konceptu obvezne srednje škole, i škole će imati veću odgovornost za kategoriju učenika koja je dosad "ispadala iz sustava", i neće se moći olako riješiti nepoželjnih đaka.
Prema podacima Ministarstva znanosti i obrazovanja, broj učenika koji ne završe srednju školu na godišnjoj razini dostiže 10.000, a prošle ih je godine više od 1.200 izbačeno iz škole odlukom nastavničkih vijeća.
Uvođenjem obveznog srednjoškolskog obrazovanja, srednje škole više neće imati pravo izreći učeniku pedagošku mjeru isključenja iz škole, kao što je to i u osnovnim školama.
(A.T.)
Izvor:
Novi list