Prema godišnjem izvješću Europske komisije, 16% građana Europske Unije, 2004. godine živjelo je ispod granice siromaštva, a 10% ih je živjelo u kućanstvima gdje nitko nije zaposlen.
U izvješću se navodi kako je najmanja stopa siromaštva od 9% zabilježena u Švedskoj, za kojom slijedi Češka (10%), dok je najveća stopa siromaštva zabilježena u Poljskoj i Litvi (21%). No, unatoč ovim brojkama, navodi se kako su u svim zemljama osim Grčke, Cipra i nordijskih zemalja, djeca često izloženija riziku od siromaštva.
Studija je također otkrila velike razlike u životnim očekivanjima među zemljama članicama EU te bitne razlike u izdvajanjima za zdravstvo, s obzirom da se primjerice u Estoniji izdvaja 5,5%, a u Njemačkoj 10,9% BDP-a u zdravstvene svrhe.
Svakako je potrebno istaknuti kako je studija pokazala da zaposlenje nije uvijek siguran bijeg od siromaštva. To potvrđuju podaci prema kojima je 8% zaposlenih u 2004. živjelo ispod granice siromaštva te se često susretalo sa socijalnom isključenosti. Ovaj postotak kreće se od 5% u Češkoj, Njemačkoj i skandinavskim zemljama do 13% i 14% Poljskoj i Portugalu.
Studija se također pozabavila prosječnim očekivanim životnim vijekom građana. Prosječni očekivani životni vijek u muškaraca varira od 65,4 godine u Litvi do 78,4 godine u Švedskoj, dok žene u Rumunjskoj imaju najmanji očekivani životni vijek od 75,4 godina starosti. S druge strane, očekivani životni vijek Španjolki iznosi 83,9 godina.
(V.K.)
Izvor:
European Commission