Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) ponovno je danas zatražio reformu mirovinskog sustava, a ako Vlada ne pokaže političku volju da to riješi, SSSH će uoči izbora organizirati referendum, najavljeno je na konferenciji za novinare.
Čelnici najveće sindikalne središnjice rješenje socijalno neprihvatljivog položaja tzv. novih umirovljenika, koji su u mirovnu otišli nakon 1. siječnja 1999. godine, vide u povećanju aktualne vrijednosti mirovina.
Također traže vraćanje obračunskog razdoblja za izračun mirovina na 10 najpovoljnijih uzastopnih godina te smatraju da najniža mirovina za 30 godina mirovinskog staža ne bi smjela biti ispod 40% prosječne plaće u Hrvatskoj.
Zahtijevaju smanjenje troškova upravljanja u drugom mirovinskom stupu, te preispitivanje uvjeta za ostvarivanje i visinu tzv. povlaštenih mirovina za državne dužnosnike.
Predsjednica SSSH Ana Knežević podsjetila je da u Hrvatskoj trenutno ima 352.169 novih umirovljenika, čija prosječna mirovina iznosi 1.562 kune, u odnosu na 2.093 kune kolika je prosječna mirovina starih umirovljenika.
Tim tempom ćemo kroz 10 godina imati 90% umirovljenika koji žive ispod egzistencijalnog minimuma, upozorila je Knežević.
Podsjetila je da od 1,1 milijuna hrvatskih umirovljenika, njih 70% prima mirovinu manju od 1.600 kuna dok, s druge strane, imamo i 370 korisnika posebnih mirovina, s prosječnom mirovinom od 9.206 kuna.
Kako Vlada ne pokazuje dobru volju da se postojeće stanje promijeni, a Europska unija je definirala da mirovinski sustav starijim ljudima mora osigurati dostojanstven život u mirovini, SSSH će organizirati referendum sa zahtjevom za novom mirovinskom reformom.
Sindikalci su na konferenciji također najavili mogućnost prosvjeda uoči izbora.
(Hina)