Prosječna neto plaća zaposlenog s visokom stručnom spremom u Hrvatskoj 2005. je iznosila 6.969 kuna, sa srednjom 3.928, a s nižom 3.066 kuna, objavio je Državni zavod za statistiku.
Visokokvalificirani radnici primali su prosječno 4.635 kuna, kvalificirani 3.417, a nekvalificirani 2.709 kuna. Plaće visokoobrazovanih bile su u prosjeku 38% veće od tadašnjih prosječnih plaća isplaćenih u pravnim osobama.
I plaće zaposlenih s višom školom bile su 17% veće od državnog prosjeka. Prosječnu plaću primanjima su nadmašivali i visokokvalificirani radnici, za oko 7 posto.
To istraživanje je još jedna od potvrda da se isplati ulagati u vlastito školovanje, premda se ponekad u javnosti mogu čuti drukčija, rezignirana i skeptična mišljenja, koja znaju dolaziti i s visokih državnih govornica.
Pozitivna korelacija između stupnja obrazovanja i primanja prilog je i zalaganju države da potiče obrazovanje građana i omogući im veće šanse za bolje prihode i standard.
I u općenito slabijim sektorima poput prerade drva, proizvodnje kožnih proizvoda ili tekstilne proizvodnje tekstila, zaposleni s visokom stručnom spremnom prihodima nadmašuju prosječno isplaćene plaće u svim pravnim osobama.
Prosječna plaća visokoobrazovanih osoba u preradi drva bila je, primjerice, 5.689 kuna, u proizvodnji kože 6.535 kuna, proizvodnji tekstila 6.378 kuna. U tim je sektorima plaća sa srednjom školom iznosila 2.814 kuna (drvo), 2.359 (koža) i 2.703 kuna (tekstil).
(A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik