Unatoč problemima s nezaposlenosti, Europa, osobito zapadna, posljednjih se godina suočava s nedostatkom visokoobrazovane radne snage, i to osobito o informatičkom sektoru.
Prema podatcima Europske središnje banke (ECB), koncem 2006. godine u zemljama članicama eurozone bez posla bilo je oko 11 milijuna ljudi, no unatoč tome postoji ozbiljan nedostatak kvalificiranih inženjera i informatičkih stručnjaka.
Glavni razlozi za to su prijelaz s teške industrije na specijaliziranu proizvodnju i usluge, a europski obrazovni sustav pri tom nije u stanju pratiti potrebe industrije.
"Ljudi na tržištu rada, jednostavno, ne odgovaraju potrebama korporacija, ili imaju drukčije kvalifikacije ili ih pak uopće nemaju", kazala je Veronique Riche Flores, glavna ekonomistica Société Généralea.
Problem se pokušava riješiti povećanjem produktivnosti i produljenjem radnog vremena, većim plaćama i drugim povlasticama. Nestašica visokokvalificirane radne snage sve više utječe na goleme europske kompanije, poput Siemensa, koji samo u Njemačkoj traži 2.500 inženjera.
Problem je postao toliko ozbiljan da je Siemens prošle godine morao pozvati ljude koji su već bili u mirovini kako bi radili na nekim projektima. Upozoravaju kako im na rast najviše utječe nedostatak radne snage.
Također, Udruga njemačkih inženjera procijenila je kako je u toj zemlji prošle godine nedostajalo 22.000 stručnjaka, i to u graditeljstvu, strojogradnji, energetici i drugim sličnim sektorima, što je za čak 30% više nego 2005. godine.
Procjenjuje se kako samo jedan zaposleni inženjer stvara u prosjeku 2,3 novih radnih mjesta, što je prouzročilo gubitak od 3,7 milijardi eura u navedenim sektorima.
"Kolege me neprestano pitaju kada ću im naći nove ljude, međutim, nema kvalificiranih, stoga im nemam što ponuditi", kazao je šef kadrovske u SMS Grupi, njemačkom inženjerskom koncernu.
Suočene s nepovoljnom realnošću, kompanije sve više preuzimaju ulogu države pa njihovi predstavnici izravno odlaze na sveučilišta, tehničke akademije te čak u osnovne škole.
"Pokušavamo doprijeti do studenata i učenika kako bismo ih ohrabrili da se obrazuju za najtraženija zanimanja", kazao je Albert Tacchella, predsjednik jedne talijanske industrijske asocijacije.
Jedno od rješenja uskoro bi moglo postati i zapošljavanje radne snage izvan Europe. Međutim, i tu se pojavljuju problemi, osobito u Njemačkoj koja je najviše pogođena nedostatkom inženjera.
Dobar dio stručnjaka koji i tu zemlju dođe iz istočne Europe ili pak Indije na koncu ode raditi u druge europske zemlje, najčešće Veliku Britaniju.
(A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik