Inspektori rada lani su na mjesec dana zapečatili poslovne prostore 260 poslodavaca jer su kod njih zatekli nezakonito zaposlene radnike.
Mjere privremene zabrane djelatnosti, na rok od 30 dana, međutim, primijenjena je kod ukupno 401 poslodavca kod kojeg su inspektori zatekli radnike bez prijave na obvezno mirovinsko osiguranje, odnosno strance bez radnih dozvola.
No, u slučaju 141 poslodavca umjesto pečaćenja poslovnih prostora mjera privremene zabrane djelatnosti "obavljena je na drugi pogodniji način".
Privremena zabrana rada poslodavcima kod kojih inspektori zateknu radnike na crno, primjenjuje se od studenoga 2005. godine.
U dva nepuna mjeseca te godine inspektori su je primijenili kod 57 poslodavaca kod kojih su zatekli 120 nezakonito zaposlena radnika.
Državni inspektorat ocjenjuje da je ta mjera u kratkom vremenu dala očekivane rezultate, jer je tijekom prošle godine u odnosu na 2005. smanjen broj otkrivenih nezakonito zaposlenih radnika.
Iako je prošle godine podneseno 6.360 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka, pitanje je koliko će se prekršaja poslodavaca doista i procesuirati.
Naime, Državni inspektorat u prošloj je godini od nadležnih prekršajnih sudova primio 6.150 odluka, mahom za pokretanje prekršajnih postupaka podnesenih tijekom 2005.
Zabrinjavajući je podatak da se gotovo 50% tih rješenja odnosilo na obustavljanje postupaka radi zastare.
Inspektori rada lani su obavili 12.962 nadzora, a otkriveno je i procesuirano 15.418 prekršaja. Otkrili su 2.715 nezakonito zaposlenih radnika, od čega su 1.284 stranca koji su u Hrvatskoj radili bez radne dozvole.
Takva vrsta izrabljivanja radnika najraširenija je u graditeljstvu, brodogradnji, trgovini, ugostiteljstvu, poljoprivredi, šumarstvu i pekarstvu.
(A.T.)
Izvor:
Novi list