Vlada će tijekom 2007. godine, kako je najavila, za provedbu aktivne politike zapošljavanja utrošiti 524 milijuna kuna.
Na prvi pogled riječ je o golemom povećanju na godišnjoj razini jer je u planu za 2006. godinu za poticanje zapošljavanja bilo predviđeno 314,8 milijuna kuna, odnosno 209 milijuna kuna manje nego što se planira izdvojiti u ovoj godini.
Međutim, tolika razlika nije stvorena velikim porastima u poticanju zapošljavanja pojedinih skupina nezaposlenih, nego je, kako se vidi iz samog programa, posljedica širenja pojma poticanja zapošljavanja i na programe razvoja turizma, klasičnog poduzetništva, klastera, unaprjeđenja obrtnog registra, kreditiranje male brodogradnje, kao i stipendiranje učenika.
Poveznica s programom zapošljavanja trebalo bi biti očekivano zapošljavanje određenog broja građana na plovećim hotelima. Za subvencije kamata u tom programu izdvojit će se 3 milijuna kuna.
Još veći iznos, 5 milijuna kuna, utrošit će se za sufinanciranje i konzultantskih usluga, te troškova za materijalna i nematerijalna ulaganja klastera. Rezultat je te "mjere zapošljavanja" osnivanje oko 20 novih klastera i edukacija rukovodećeg osoblja.
Za poboljšanje i ubrzanje postupka registriranja obrta u 2007. godini izdvojit će se 2,5 milijuna kuna, što bi trebalo rezultirati povećanjem broj obrta za 3,5 tisuće na godinu.
Kao aktivna mjera zapošljavanja ističe se i etabliran program "Poticaj za uspjeh" Ministarstva mora, turizma, prometa i razvitka, a kroz koji se planira osigurati i jedan od najviših pojedinačnih iznosa u ovogodišnjem Nacionalnom planu zapošljavanja, 75 milijuna kuna.
Tim sredstvima kojima se financira kreditiranje malih i srednjih poduzetnika u turizmu otvorit će novih 700 radnih mjesta u 2007. godini kao rezultat izgradnje turističkih objekata i malih obiteljskih hotela.
Navodi se još i program razvoja turizma u malom gospodarstvu, za koje će se izdvojiti dodatnih 10 milijuna kuna, potom razvoj seoskih gospodarstava, kroz koji bi se s 3 milijuna kuna kreditiralo 50 projekata kontinentalnog i ruralnog turizma, a s 5 milijuna kuna nepovratnih potpora za obnovu kulturne baštine i njezino stavljanje u funkciju planira se potaknuti zapošljavanje u turistički nerazvijenim područjima.
Program stručnog osposobljavanja za nepoznatog poslodavca, kojim bi trebalo biti obuhvaćeno 900 osoba, podržat će se s 4,5 milijuna kuna.
Također subvencijama od ukupno 30 milijuna kuna poticat će se poslodavci na zapošljavanje mlađih osoba koje još nemaju radnog iskustva.
S 33,7 milijuna kuna poticat će se zapošljavanje nezaposlenih osoba s invaliditetom, a taj novac utrošit će se za sufinanciranje troškova prilagodbe radnog mjesta i uvjeta rada takvim osobama, ako ih zapošljava na neodređeno, i to na iznos od najviše 10 najnižih mjesečnih osnovica.
Planira se izdvojiti 4,6 milijuna kuna za zapošljavanje 380 nezaposlenih Roma, a oko 15 milijuna kuna planirano je za zapošljavanje ostalih teško zapošljivih skupina, od branitelja, samohranih roditelja preko liječenih ovisnika, žena žrtava nasilja do azilanata i bivših zatvorenika.
Povećanju zapošljavanja tako bi trebale doprinijeti i mjere nazvane "jačanje i razvoj kapaciteta stručnih institucija" ili pak mjera kao "razvoj legislative", a za koju će se, kako se navodi, izdvojiti 6,55 milijuna kuna.
Još više, 7,4 milijuna kuna, vrijedna je mjera "razvoj vrednovanja i kvalitete obrazovanja, a za usklađivanje Hrvatskog kvalifikacijskog okvira s Europskim, što je također ušlo kao mjera zapošljavanja, predviđeno je 8,6 milijuna kuna, plus još 6 milijuna kuna planiranih na poziciji provedbe Bolonjskog procesa.
(A.T.)
Izvor: