Istraživanje Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI) pokazalo je kako žene čine samo 22,5% direktora i ravnatelja u hrvatskim tvrtkama i ustanovama.
Istraživanje, provedeno u okviru projekta "Unapređenje pravnog i institucionalnog okvira postizanja rodne jednakosti" imalo je za cilj utvrditi poštuje li se i u kojoj mjeri Zakon o ravnopravnosti spolova i Zakon o radu u procesu zapošljavanja te uvjeta rada, plaće i mogućnosti napredovanja na radu.
Rezultati su pokazalo kako muški rukovodeći kadar prevladava u svim tvrtkama i ustanovama, bez obzira na spolnu strukturu zaposlenih. Žene zauzimaju 25% rukovodećih pozicija u tvrtkama s podjednakim brojem zaposlenih žena i muškaraca, dok 15% žena na rukovodećim pozicijama nalazimo u onim tvrtkama koje zapošljavaju uglavnom žene. Rezultati također pokazuju kako tvrtke s više muških zaposlenika imaju isključivo muško rukovodstvo (93,7%).
U tvrtkama u javnom vlasništvu, žene još uvijek mogu koristit puni porodiljni dopust, dok u privatnim tvrtkama oko polovice žena koristi skraćeni porodiljni dopust. Žene pritom napominju kako se porodiljni dopust često ima negativan utjecaj, s obzirom da nakon povratka žena nije upoznata s promjenama unutar tvrtke, a isto joj tako nije zagarantirano radno mjesto.
Iako se ženama s djecom bitno može pomoći ponudom fleksibilnih radnih aranžmana, tek 20,41% žena smatra kako njihova tvrtka to zaista i omogućava. Za razliku od njih, 54,5% muškaraca smatra kako tvrtka u kojoj oni rade, pruža majkama tu mogućnost.
U istraživanju je 67,6% ispitanika navelo kako neudane žene te one bez djece, imaju veće mogućnosti za profesionalnim napretkom, a većina njih smatra kako majčinstvo, obiteljske obaveze i karijera teško i mogu ići usporedno te nešto od toga mora prevladati. I dok obiteljske obaveze koče 4,5% muškaraca, 28,6% žena ističe ih kao glavni razlog zapostavljanja karijere.
Zakonsko pravo na dnevnu stanku, u minimalnom trajanju od 30 minuta, koristi 74,6% zaposlenika, iako muškarci u puno većem obujmu (90,9%) od žena (67,3%). Količina posla ili nemogućnost zamjene, najčešći su razlozi zbog kojih žene ne koriste dnevnu stanku.
Iako je većina ispitanika (76,1%) upoznata sa kolektivnim ugovorom i pravilnikom o radu njihove tvrtke, samo polovica njih navodi kako njihov poslodavaca zaista i poštuje ugovor i potrebne zakone. Grube riječi, fizičke prijetnje, grubo nametanje stajališta i slični primjeri, samo su neki kojima je 28,2% ispitanika potvrdilo da su bili žrtve mobbinga, dok se na povredu dostojanstva požalilo 12,7% žena, ali niti jedan muškarac.
Rezultati pokazuju kako u čak 75% stranih tvrtki dominira muška radna snaga, dok je među domaćim tvrtkama u državnom vlasništvu čak 52,9% onih s dominatnom ženskom radnom snagom.
Tvrtke s više zaposlenih žena uglavnom pripadaju socijalnim, društvenim, obrazovnim i znanstvenim djelatnostima, dok se ona s više zaposlenih muškaraca uglavnom bave prijevozom, skladištenjem, građevinom i tome slično.
(V.K.)