Podaci o ostvarenom rastu u 2006. godini pokazali su da postoji prostor za poboljšanje nakon dvije godine nešto nižeg rasta u odnosu na višegodišnji prosjek, navodi se u najnovijem broju kvartalnih RBA analiza.
Analitičari navode kako je prosječna stopa realnog rasta BDP-a u posljednjih sedam godina u prosjeku bila na razini od 4,5%, međutim i dalje je ispod razine većine zemalja u okruženju.
Prošle su se godine kao ključan čimbenik ponovno su se pokazale investicije, koje su i ovoga puta potaknute snažnim rastom javne komponente.
Ipak, ne treba zanemariti ni doprinos privatnih investicija poduprt snažim rastom kredita banaka poduzećima kod kojih je stopa rasta uspjela nadmašiti stopu rasta kredita stanovništvu, te rastom izdavanja korporativnih dužničkih vrijednosnih papira i zaduženja poduzeća u inozemstvu.
Pored toga, kod kredita stanovništvu glavni doprinos stigao je kroz stambene kredite koji također potiču aktivnosti građevinskog sektora kao i javne investicije.
Kad je riječ o reformi gospodarstva, među boljim pokazateljima, bilježi se i pad prosječne stope registrirane nezaposlenosti. U 2006. stopa nezaposlenosti iznosila je 17%, što u odnosu na prethodne godine predstavlja osjetnije smanjenje, ali i određeno povećanje broja radnih mjesta, procjenjuju stručnjaci te dodaju kako su prošlogodišnji pozitivni trendovi na tržištu rada nastavljeni i početkom ove godine.
Također, već su uočljivi pozitivni sezonski trendovi u gospodarstvu, prvenstveno intenziviranje industrijske proizvodnje te građevinskih radova, koji utječu na smanjenje broja nezaposlenih osoba pa se pad stope nezaposlenosti i dalje može očekivati.
Nadalje, prema posljednjem "Izvješću o globalnoj konkurentnosti 2006.-2007.", globalna konkurentnost hrvatskog gospodarstva se povećala u prošlom razdoblju stavljajući, očekivano, Hrvatsku značajno ispred zemalja jugoistočne Europe, posebice ispred Bugarske i Rumunjske koje su ove godine postale članice EU.
Iako neke druge studije daju nepovoljnije ocjene, činjenica je da Hrvatska pokazuje značajan napredak u svim sličnim istraživanjima što treba podržati nastavkom reformi. Poticanje konkurentnosti i gospodarskog rasta najbolji je odgovor na izazove pokazatelja vanjske neravnoteže.
(V.K.)
Izvor:
Vjesnik