Europski sud u Strasbourgu potvrdio je pravo radnika na industrijsku akciju. Odnosno, potvrdio je pravo radnika da industrijskom akcijom i kolektivnim pregovaranjem brane svoja prava. Ali, istodobno, potvrdio je poslodavcima pravo nastana.
Ova presuda imat će velikog utjecaja na tržište rada i za Hrvatsku poslije učlanjenja, a već sada ima na članice iz istočne Europe.
Glavna je dilema da li će istočnoeuropske tvrtke moći nastupati na zapadnoeuropskom tržištu (u okviru EU-a) s jednom i najvećom prednošću koju imaju, a to je jeftinija radna snaga.
Presuda je nastala povodom slučaja izgradnje škole u Švedskoj. Natječaj je dobila latvijska tvrtka Laval. Ali, kad su latvijski radnici došli na gradilište, sindikati švedskih građevinskih radnika zahtijevali su da Laval plati radnicima istu satnicu kao da je riječ o švedskom radniku.
Laval je to odbio, rekavši da latvijska tvrtka posluje po latvijskim zakonima te da ima pravo davati manje nadnice od onih koje su dogovorene između švedskih sindikata i poslodavaca. Švedski sindikati stavili su latvijsku tvrtku pod potpunu blokadu i Laval je bankrotirao.
Oslobađanje unutarnjeg tržišta unutar unije jedna je od najvećih nada istočnog dijela unije da dostigne standarde zapadnog dijela, odnosno starih zapadnih ekonomija.
"Presuda nije jednoznačna. Veće se pravo daje pravu na štrajk. Ali sud također kaže da akcija mora biti proporcionalna i mora biti vođena javnim interesom", kaže Jasna Gasparac, jedini hrvatski lobist u Bruxellesu i magistar međunarodnog prava.
Prema njezinim riječima, ubuduće će Sud, kad se susretne s ovakvim slučajevima, procjenjivati je li industrijska akcija legalna uzimajući u obzir sve parametre.
"Važno je da radnici imaju legalnost prisiliti kompaniju da strane radnike plati kao i domaće", kaže Gasparac.
(A.T.)
Izvor:
Slobodna Dalmacija