Prema rezultatima istraživanja koje je provela Međunarodna organizacija rada (ILO) i Ujedinjeni narodi, 22% ukupne radne populacije u 50 zemalja (614,2 milijuna ljudi), radi više od 48 sati tjedno.
Istraživanje je pokazalo kako i u najrazvijenijim zemljama postoji veliki postotak osoba koje rade više od 48 sati tjedno, što je prema standardima ILO-a neumjereno.
Među njima su Japan (39,3%), Velika Britanija (25,7%), Izrael (25,5%), Novi Zeland (23,6%), Australija (20,4%), Švicarska (19,2%) i Sjedinjene Američke Države (18,1%).
Među zemljama u razvoju, najveći postotak onih koji rade više od 48 sati tjedno zabilježen je u Indoneziji (51,2%), za kojom slijedi Peru (50,9%), Republika Koreja (49,5%), Tajland (46,7%), Pakistan (44,4%), Etiopija (40%) i Makao (39,1%).
Autori istraživanja iz Međunarodne organizacije rada poručuju kako je povećanje broja tjednih radnih sati zavisno o nekoliko faktora. Kao prvo, tu su uključeni svi oni radnici koji su prisiljeni raditi duže kako bi stjecali veće prihode i time osiguravali život obitelji, a osim toga poslodavci često iskorištavaju ljudske resurse kako bi prekovremenim radom povećali produktivnost.
Što više, istraživanjem je otkriveno kako se radni zakoni i uredbe o radnom vremenu u stvarnosti primjenjuju u vrlo maloj mjeri, posebice u zemljama u razvoju. Najčešće nepoštivanje zakona zabilježeno je u području prekovremenog rada, naplaćenog prekovremenog rada, izostanaka s posla i ilegalnog zapošljavanja.
I dok je radni tjedan od 40 sati, prihvaćen u većini zemalja, ILO je otkrio kako u nekima od gore navedenih zemalja, standardni radni tjedna podrazumijeva 48 sati.
Od svih zemalja u kojima se provodilo istraživanje, najkraći radni tjedan od 35 sati zabilježen je u Francuskoj.
Ovom studijom ILO je došao i do otkrića kako su muškarci u gotovo svakoj zemlji za prekovremeni rad češće plaćeni, dok to nije slučaj kad je u pitanju prekovremeni rad žena.
(V.K.)
Izvor:
CNN Money