Građani zemalja članica Organizacije za ekonomsku suradnju i razvitak (OECD) morati će raditi duže i štedjeti više za svoju mirovinu, što je posljedica reformi mirovinskog sustava u bogatim zemljama, pokazuje posljednje izvješće.
Osim toga u izvješću se navodi kako je prosječna obećana mirovina u 16 zemalja OECD-a obuhvaćenih studijom umanjena je za 22 posto, a za žene 25 posto.
U izvješću pod nazivom "Kratak pregled na mirovine 2007." napominje se kako su tek dvije zemlje uspjele svojim budućim zaposlenicima povećati prosječne mirovine nakon reformi, Mađarska i Velika Britanija.
U izvješću se nadalje navodi kako će u Francuskoj, Njemačkoj, Italiji, Japanu i Švedskoj buduće će mirovine biti niže između 15% i 25%, a u Meksiku i Portugalu čak i za 30 posto.
Međutim utjecaj mirovinskih reformi varira od zemlje do zemlje, pa se su tako neke od njih poput Meksika, Portugala, Britanije, Austrije, Njemačke i Švedske više naklonile na stranu siromašnijih umirovljenika, kako bi ih zaštitili.
OECD pri kraju izvješća upozorava na sporost reformi u pojedinim zemljama poput Austrije i Italije. Nastavi li se tim tempom, Turska će primjerice tek 2043. dostići dobnu granicu od 65 godina za umirovljenje muškaraca dok će im za podizanje dobne granice za umirovljenje žena biti potrebno još više vremena.
Rano doba za umirovljenje predstavlja dodatno opterećenje za državni proračun u mnogim zemljama. U razdoblju između 1999. i 2004. prosječna dob za umirovljenje za muškarce je bila ispod 60 godina starosti u osam zemalja OECD-a, uključujući Belgiju, Francusku, Mađarsku i Italiju.
(V.K.)
Izvor:
OECD