Prihvati li Sabor zakon o sprječavanju mobbinga, žrtve mobbinga imati će pravo pravo prekinuti rad dok im se ne osigura zaštita, i to uz punu naknadu plaće.
Prema prijedlogu tog zakona svi poslodavci koji ne ispune zakonske zahtjeve za zaštitu radnika od mobinga kažnjavat će se novčanim kaznama od 50.000 do 600.000 kuna.
U zakonskom prijedlogu što su ga sastavili ugledni pravni, medicinski i drugi stručnjaci te Udruga za pomoć i edukaciju žrtava mobinga, od poslodavca koji zapošljava više od 20 radnika traži se da imenuje jednog ili više povjerenika kojima bi radnici mogli prijaviti zlostavljanje na radu.
Nadalje, kod poslodavca koji ne poduzme odgovarajuće mjere za sprječavanje mobinga, radnik bi imao zakonsko pravo prekinuti rad i potražiti zaštitu na sudu. Sve dok mu poslodavac ne osigura zaštitu od zlostavljanja, radnik bi imao pravo na puni iznos plaće kao da je radio.
Ukoliko se ogluše na o zakonske odredbe o imenovanju povjerenika i propisano postupanje u slučaju mobinga, poslodavci će se moći kažnjavati novčanim kaznama u iznosu od 50.000 do 150.000 kuna, a za otkaz ugovora o radu radniku koji koristi pravo prekida rada, predviđene su kazne od 150.000 do 300.000 kuna.
Ukoliko je riječ o malodobnom radniku, iznos novčane kazne se udvostručuje te u tom slučaju iznosi od 300.000 do 600.000 kuna.
Osim toga zakon bi se zakon bi se primjenjivao i na javne i državne službenike, djelatne vojne osobe, volontere, učenike i studente na stručnoj praksi te osobe koje rade za vrijeme izdržavanja kazne zatvora.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik