Sindikalne bi se središnjice trebale danas dogovoriti o zajedničkom prijedlogu o visini minimalne plaće te konačno izaći pred Vladu i Hrvatsku udrugu poslodavaca (HUP), koji su već načelno pristali na povećanje najniže plaće.
I dok najjača sindikalna središnjica Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) traži da minimalac iznosi 3.200 kuna bruto, Kunstov GLAS HR zalagao se za iznos od 2.600 kuna bruto.
Predsjednica SSSH Ana Knežević ističe kako traže "da iznos od 2.400 kuna neto bude neoporezivi dio plaće, ali i osnovica za obračunavanje doprinosa. "Popustit ćemo na nešto niži iznos minimalca u prijelaznom razdoblju u sljedećoj godini ako do 1. siječnja 2009. godine hrvatski minimalac bude iznosio 50 posto prosječne plaće."
Dosadašnji prijedlog Saveza za druge sindikate je neprihvatljiv, a kako kažu u GLAS HR povećanje od gotovo 1.000 kuna rezultiralo bi brojnim otpuštanjima. "Nećemo dopustiti da se zbog minimalca zatvori i jedno radno mjesto", istaknula je Dušanka Marinković Drača iz URSH-a.
Savezov prijedlog naišao je na neodobravanje i njihovih granskih sindikata, posebice tekstilaca, koji su svjesni da će povećanje minimalca imati za posljedicu brojna otpuštanja u industriji koja jedva preživljava.
Ni Krešimir Sever iz Nezavisnih hrvatskih sindikata (NHS) ne gleda blagonaklono na Savezov prijedlog. On podsjeća kako se posljednjim poreznim izmjenama dobit od poreza na dohodak preusmjerila na račune lokalne zajednice.
"Ako se minimalac poveća na 2.400 kuna, lokalna će zajednica ostati bez velikog dijela prihoda što će rezultirati povećanjem cijena komunalija, prireza, a mnogi će gradovi i županije posegnuti za drugim lokalnim porezima. Plaće će načelno biti veće, ali standard manji", objašnjava Sever koji izražava bojazan da će se stavovi usuglasiti.
GLAS HR pak traži da se minimalac za 2008. godinu poveća na 2.000 kuna, ali da se neoporezivi dio ne mijenja. Ako SSSH doista popusti, moguće je da sindikati dogovore minimalac od 2.800 ili 2.900 kuna bruto, što je u neto iznosu oko 2.100 kuna. Takav prijedlog odgovara i Vladi jer bi se u državnu, odnosno lokalne blagajne, slijevalo više novca.
Jasna Kukušić iz HUP-a kaže da "tek kad se okončaju razgovori s predstavnicima poslodavaca svih grana, znat ćemo koji je iznos za nas najprihvatljivi". Inače, HUP će, kaže, inzistirati na donošenju cjelovitih rješenja pitanja plaća kroz politiku plaća.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik