Tekstilna radnica s prosječnom plaćom u konfekcijskoj proizvodnji ima dovoljno novaca za pokriće minimalnih troškova za svega 12 dana u mjesecu. Radnik koji je zaposlen u proizvodnji tekstila, sa svojim prosječnim primanjima pak može pokriti minimalne troškove života za nepunih 14 dana.
Međutim, uzme li se prosjek neto plaća u tekstilnoj industriji i činjenica kako s prosječnim primanjima ne mogu pokriti troškove minimalne sindikalne košarice, oko 30.000 radnika statistika ne smatra siromašnima.
Naime, siromašnima se mogu smatrati samo oni građani koji mjesečno raspolažu s najviše 1.769,80 kuna, iako je sigurno kako i među tekstilnim radnicima ima onih čija se plaća kreće oko te granice.
Posljednji podaci Državnog zavoda za statistiku pokazuju kako je prosječna isplaćena plaća u svibnju ove godine u proizvodnji konfekcije iznosila 2.564 kune, dok je potrošačka košarica Nezavisnih hrvatskih sindikata u lipnju težila 6.279 kuna.
I dok je dnevni budžet potrošačke košarice 209 kuna, radnica u konfekciji na dnevnoj razini može potrošiti samo 85 kuna, ako ne želi ulaziti u minuse na računima.
Od ukupno 93 djelatnosti čije plaće prati državna statistika, samo je u deset njih isplaćena prosječna plaća viša od 6.000 kuna, no tek u sedam zaposlenici mogu pokriti minimalne troškove potrošačke košarice.
I dok zaposleni u zračnom prijevozu s prosječnom plaćom mogu pokriti minimalne dnevne troškove košarice za čak 43 dana, a oni u naftnoj industriji za 34 dana, u tekstilnoj industriji s prosječnom se plaćom ne može pokriti niti polovica minimalnih mjesečnih troškova.
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku u tekstilnoj konfekciji je u svibnju ove godine u prosjeku odrađeno 186 radnih sati po zaposleniku. Sat rada cijenio se 13,78 kuna, a da bi zaradila za minimalni dnevni budžet potrošačke košarice od 209 kuna, radnica bi morala raditi 15 sati dnevno.
S druge strane, zaposlenik u financijskom posredovanju sa satom rada koji u prosjeku košta 35,27 kuna, za dnevni minimum potrošačke košarice zaradi za 6 sati rada.
(V.K.)
Izvor:
Novi list