Žene u EU u mirovinu odlaze u dobi od 59 godina i 4 mjeseca, a muškarci 16 mjeseci kasnije, pokazuju podaci europskog statističkog ureda Eurostata.
Međutim, potrebno je uzeti u obzir da je je 73% žena u dobi od 50 godina ekonomski aktivno, dok je s druge strane u istoj dobi aktivno 90% muškaraca.
Iako prema službenim podacima žene u gotovo svim zemljama u mirovinu odlaze od 60. do 65. godine, a muškarci između 62. i 65. godine, konkretni se podaci o odlasku muškaraca i žena s tržišta rada razlikuju od zemlje do zemlje.
Na temelju raspoloživih podataka kojima je Eurostat izračunao srednje vrijednosti godina za odlazak u mirovinu, ispada da je u većini zemalja srednja vrijednost godina za odlazak u mirovinu u 2005. bila 8 godina prije no što to doista propisuje zakon.
Nadalje u nekim zemljama postoji takozvana tranzicija gdje budući umirovljenici, spremajući se za odlazak, rade smanjenim intenzitetom posljednjih godina prije umirovljenja.
Podaci pokazuju kako žene u svim zemljama odlaze u mirovinu prije muškaraca, osim u Luksemburgu.
U Češkoj, Sloveniji, Slovačkoj, Austriji i Hrvatskoj srednja vrijednost umirovljenja žena je između 55 i 57 godina. U Belgiji, Italiji, Mađarskoj i Poljskoj i muškarci odlaze u mirovinu relativno mladi, sa 57 godina.
S druge strane, u Estoniji i Cipru muškarci odlaze u mirovinu sa 65, a u Irskoj, Portugalu, Švedskoj sa 64 godine. U Cipru, i žene rade iznad 60. te je srednja vrijednost godina u kojima odlaze u mirovinu 63 godine.
Međutim potrebno je napomenuti kako mnogi Europljani i nakon odlaska u mirovinu i dalje nastavljaju raditi.
(V.K.)
Izvor:
Večernji list