Prije nekoliko dana američka je administracija najavila uvođenje strožih kazni za poslodavce koji zapošljavaju ilegalne imigrante.
Time je borba protiv ilegalnih američkih useljenika započela čak i prije nego li je Kongres usvojio reformu imigracijskog sustava o kojoj se već dulje vrijeme vode rasprave.
Nakon što su senatori odbili prijedlog reforme imigracijskom sustava koji je predložila administracija Georgea Busha, izgledno je bilo da će se sve akcije po tom osjetljivom pitanju poduzimati nakon predsjedničkih izbora.
Međutim, ministar domovinske sigurnosti Michael Chertoff napomenuo je kako situacija ne može čekati Kongres na usvajanje potrebnih reformi, zbog čega su potrebni žurni postupci kojima bi se SAD borile protiv ilegalnih imigranata.
Tako bi uz već poznate najave o boljoj kontroli granica, prema novom planu poslodavcima bio određen rok od 90 dana tijekom kojeg moraju dokazati da njihovi zaposlenici legalno borave u SAD-u. Ukoliko se među zaposlenima pronađe osoba bez potrebnih dokumenata i dozvola, poslodavac ju mora otpustiti.
Ukoliko to ne učinit, platiti će novčanu kaznu u iznosi od 12.500 dolara za svakog ilegalnog zaposlenika, a mogli bi se naći i pod prijetnjom kaznenim prijavama.
No, ministar trgovine Carlos Gutierrez objasnio je kako se isključivo ovakvim mjerama neće moći riješiti problem ilegalnih useljenika, jer će zbog nedostatka kvalificiranih radnika SAD uvijek imati potrebu za stranim radnicima koji bi pridonosili gospodarskom rastu. Gutierrez stoga napominje kako će Kongres kad tad morati usvojiti cjelovitu reformu imigracijskog sustava.
Stručnjaci ističu kako bi najavljene mjere najviše mogle pogoditi poljoprivredu te graditeljski i medicinski sektor, gdje je zaposlen najveći dio ilegalnih useljenika.
(V.K.)
Izvor:
BBC