Poreznici su do konca proteklog tjedna obradili gotovo 90% zaprimljenih godišnjih prijava poreza na dohodak, a prema za sada obrađenim prijavama najviši prijavljeni dohoci dosežu gotovo devet milijuna kuna.
Prema preliminarnim podacima iz Ministarstva financija, odnosno podacima o 869.050 obrađenih od ukupno 966.260 zaprimljenih poreznih prijava, do sada je 771.287 građana ostvarilo povrat poreza.
Njima se treba vratiti nešto više od 1,36 milijardi kuna, a do konca kolovoza već je isplaćeno više od 1,24 milijarde kuna. Isplate povrata poreza idu redovito kako se prijave obrađuju, a bilježi se i značajan porast iznosa do sada izvršenog povrata, ističu iz Ministarstva.
Naime, iznos od 1,24 milijarde kuna koji je do konca kolovoza već "sjeo" na račune građana je 11,58% viši nego li u istom razdoblju prošle godine.
Prema ranijim procjenama Ministarstva financija, građanima bi temeljem godišnjih prijava u ovoj godini trebalo biti vraćeno ukupno 1,4 milijarde kuna preplaćenog poraza na dohodak. Državi pak na ime poreza na dohodak, prema do sada obrađenim prijavama, 59.858 poreznih obveznika treba uplatiti 298,6 milijuna kuna.
Prema statistici Ministarstva financija, većina područnih ureda Porezne uprave već je obradila više od 90% poreznih prijava, dok je najmanji postotak obrade, oko 84%, zabilježen u Zagrebu. No, u Zagrebu je podnijeto i najviše poreznih prijava, više od 254.000, a do sada ih je obrađeno oko 213.000.
Podaci o do konca kolovoza obrađenim prijavama pokazuju da na listi najvećih dohodaka nema bitnih promjena u odnosu na sredinu srpnja.
Naime, i statistika do konca kolovoza pokazuje da su najveće dohotke od nesamostalnog rada za 2006. prijavili obveznik iz Varaždina - 8.901.886 kuna, te obveznik iz Zagreba - 8.847.278 kuna.
I ostali na toj listi su obveznici iz Zagreba, a rekordere slijedi obveznik sa dohotkom od 5,34 milijuna kuna, dva sa više od četiri milijuna, šest sa više od tri milijuna, te njih devet s više od dva i pol milijuna kuna.
Najveći su pak dohodak od obrta i slobodnih zanimanja prijavila dva obveznika iz Osijeka - 3.076.966 kuna obrtnik iz djelatnosti visokogradnje, te arhitekt sa 2.049.147 kuna. Više od milijun kuna (od 1,04 do gotovo 1,4 milijuna kuna) prijavilo je 14 obrtnika, dok su preostala četiri na listi prijavila od 984 do 999 tisuća kuna.
Uz već spomenutu dvojicu iz Osijeka na listi su još jedan obveznik iz tog grada, a najviše ih je ipak, četiri iz Zagreba, tri su iz Koprivnice, po dva su iz Splita, Šibenika, Pazina i Karlovca, te Slavonskog Broda. Po djelatnostima dominiraju odvjetnici - njih je četvero, a slijede pekari kojih je troje.
Među 20 "najobrtničkih" dohodaka dobro je zastupljeno i graditeljstvo - dva su iz djelatnosti podizanja zgrada, odnosno visokogradnje, dva iz djelatnosti rušenje građevinskih objekata i zemljani radovi, jedan iz niskogradnje, dok je jedan iz djelatnosti ostali završni radovi, a tu je i jedan arhitekt.
Na listi su i dvojica obrtnika koji se bave nekretninama - jedan iznajmljivanjem, a jedan kupnjom i prodajom vlastitih nekretnina, dok se ostali bave različitim djelatnostima - ostala trgovina na malo u nespecijaliziranim prodavaonicama, pomorski i obalni prijevoz putnika, rezanje i obrada kamena, proizvodnja alata.
(Hina)