Zakon o minimalnoj plaći koji predlaže Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) i koji je u saborsku proceduru uputila Hrvatska stranka umirovljenika, imao bi niz negativnih posljedica kao što su likvidacije i izmještanja poduzeća iz Hrvatske te smanjenje broja zaposlenih, ocijenili su čelnici Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) na konferenciji za novinare.
SSSH predlaže da minimalna plaća od 1. siječnja 2008. bude 2.700 kuna bruto, što je 2.025 neto, a nakon prijelaznog razdoblja od godinu dana vezala bi se za prosječnu plaću i iznosila 50% prosječne plaće.
Minimalna plaća ujedno bi bila i neoporezivi dio plaće, te osnovica za obračun doprinosa. Minimalna plaća u Hrvatskoj sada je 2.290 kuna bruto, odnosno 1.800 kuna neto.
Rezultati istraživanja HUP-a provedenog među članicama pokazuju da bi, prihvati li Sabor taj prijedlog, svako sedmo poduzeće bilo likvidirano, svako šesto izmješteno izvan Hrvatske, a skoro svako drugo smanjilo bi broj zaposlenih.
Negativne posljedice zakona, kaže predsjednik HUP-a Damir Kuštrak, najviše bi pogodile poduzeća iz metaloprerađivačkog, tekstilnog, prehrambenog i drvoprerađivačkog sektora.
Stav HUP-a je, dodaje, da bi politika plaća trebala biti predmet pregovora Vlade, sindikata i poslodavaca, a najbolje bi bilo kad bi ti pregovori rezultirali sklapanjem socijalnog pakta.
Prema podacima HUP-a koje je iznijela direktorica HUP-ova riječkog ureda Jasna Kulušić, trenutno je u Hrvatskoj na snazi sedam granskih kolektivnih ugovora, čija je primjena proširena na sve djelatnike u tim granama, pa je prema procjeni koju je iznijela, 75% radništva pokriveno tim ugovorima. Administrativno uređenje plaća, dodaje Kulušić, dezavuiralo bi taj sustav.
Kulušić naglašava i to da sindikati nisu uspjeli međusobno uskladiti stajališta o plaćama. Podsjetila je da je dogovoreno da podloga za razgovor o plaćama treba biti analiza Središnjeg registra osiguranika o distribuciji plaća prema iznosima kako bi se utvrdilo koliko zaposlenika prima minimalnu plaću. No sindikati nisu u ponedjeljak došli na sastanak na kojem se o tome trebalo razgovarati, kaže Kulušić.
(Hina)