U organizaciji Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti i Opće Uprave za socijalnu koheziju Vijeća Europe, počela je Europska konferencija o Akcijskom planu Vijeća Europe za promicanje prava i potpunog sudjelovanja u društvu osoba s invaliditetom te poboljšanje kvalitete života osoba s invaliditetom u Europi od 2006. do 2015. godine.
O temi "Nacionalna primjena - od politike prema praksi" raspravljaju predstavnici Austrije, Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Cipra, Crne Gore, Grčke, Hrvatske, Italije, Mađarske, Makedonije, Moldavije, Rumunjske, Slovenije, Srbije, Turske i Ukrajine, predstavnici UNHCR-a, UNICEF-a, UNDP-a, UNESCO-a i drugi.
Otvarajući konferenciju, ministrica obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti i predsjednica Vladinog Povjerenstva za osobe s invaliditetom Jadranka Kosor naglasila je kako je senzibilizacija za prava i potrebe osoba s invaliditetom u Hrvatskoj vrlo visoka, posebice nakon Domovinskog rata.
Podsjetila je kako je Vlada, s ciljem povećanja svijesti o pravima i potrebama osoba s invaliditetom, donijela nekoliko nacionalnih dokumenata - Nacionalnu strategiju izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom od 2007. do 2015. godine, Nacionalnu obiteljsku politiku, Nacionalni plan aktivnosti za prava i interese djece od 2006. do 2012. godine i Nacionalnu strategiju za zaštitu od nasilja u obitelji od 2005. do 2007. Sabor bi uskoro trebao usvojiti i Zakon o pravobranitelju za osobe s invaliditetom.
Kosor je istaknula da Vlada na području obrazovanja kontinuirano radi na osuvremenjivanju nastavnih planova i programa za učenike s teškoćama u razvoju.
U suradnji s nevladinim udrugama osoba s invaliditetom, njezino je ministarstvo pokrenulo projekt uvođenja instituta osobnog asistenta za osobe s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta, u koji je ove godine uključeno 176 osoba s invaliditetom.
Kako bi se dobili što točniji podaci o osobama s invaliditetom donesen je Zakon o Hrvatskom registru o osobama s invaliditetom, na temelju kojeg je utvrđeno da je u Hrvatskoj registrirano 429.421 osoba s invaliditetom, što je oko 9,7% stanovništva.
Zamjenica glavnog tajnika Vijeća Eruope Maud de Boer-Buquicchio rekla je kako bi Akcijski plan trebao postići da se osobe s invaliditetom prestanu smatrati bolesnicima, te da se umjesto njihova poimanja kao invalida počne promišljati što oni mogu raditi u zajednici.
(Hina)