U središnjoj i istočnoj Europi otprilike 14 milijuna djece godišnje ostaje bez osnovnoškolskog ili srednjoškolskog obrazovanja, pokazuje novo izvješće koje je u Ženevi predstavio UNICEF.
Gotovo 2,4 milijuna djece unutar regije ne ide u osnovnu školu, dok otprilike 12 milijuna njih ne ide u srednju školu.
Zanemarivanje obrazovanja najizraženije je među djecom u Armeniji, Moldaviji i Tidžikistanu, gdje srednju školu pohađa manje od polovice djece.
U izvješću se također napominje kako niti jedna država u regiji nije postigla apsolutno jednaku zastupljenost muške i ženske djece, s obzirom da u prosjeku na 95 djevojaka dolazi 100 dječaka.
Ovi poražavajući podaci dakako pridonose stopi siromaštva u tim zemljama i prepreka su ozbiljnijem gospodarskom rastu, rekla je UNICEF-ova regionalna direktorica Maria Calivis.
Stopa nezaposlenosti mladih u gore navedenim državama viša je i za 50% od ostalih zemalja u regiji, poput Srbije, Armenije i Makedonije, dok se stopa nezaposlenosti mladih u Slovačkoj, Hrvatskoj i Poljskoj kreće oko 30 posto.
Zbog ovakvih rezultata UNICEF upozorava vlade zemalja da je potrebno povećati ulaganja u obrazovne sustave i brzo provesti reforme, uz što je nužno povećati i primanja zaposlenih u obrazovanju kako bi se privuklo kvalitetno odgojno osoblje.
(V.K.)
Izvor:
UNICEF