Svjetska je banka drugi put zaredom smjestila Hrvatsku među 10 vodećih reformskih država u svijetu.
No, usprkos tome što reformira državnu upravi i zakonodavstvo te čini sve da se kapital bolje osjeća, Hrvatska je po lakoći poslovanja uz Bosnu i Hercegovinu najlošije rangirana država nastala na prostoru bivše Jugoslavije.
Svjetska banka objavila je najnoviji izvještaj Doing Business 2008. po kojemu je Hrvatska napredovala na ljestvici Svjetske banke sa 124. na 97., ali je i dalje u drugoj polovici od 178 analiziranih država.
Hrvatska se smjestila iza Azerbajdžana i ispred Urugvaja, a osam mjesta ispod je BiH. Slično kao i lani, Singapur, Novi Zeland i SAD tri su najpristupačnije države za poslovanje, dok su pri dnu siromašne afričke države.
Svjetska banka u svom godišnjem izvješću analizira aktivnosti za olakšavanje pokretanja posla, izdavanje dozvola, zapošljavanje, upis vlasništva, kreditiranje, zaštitu ulagača, plaćanje poreza, trgovinu s inozemstvom te procedure za gašenje posla.
Hrvatska je drugu godinu zaredom na listi vodećih reformatora, a države istočne Europe općenito slove kao najpropulzivnije, s tim što se posebno izdvajaju biznisu najsklonija Estonija te Litva, Gruzija, Češka i Slovačka. Gruzija danas ima 15 registriranih tvrtki na 100 stanovnika, Češka i Slovačka po 13, Poljska i Estonija po 12.
Svjetska banka ističe da Hrvatska grabi velikim koracima s reformama na četiri od deset promatranih područja. Svjetska banka ističe da je prije dvije godine registracija vlasništva u Hrvatskoj trajala 956 dana, a sada 174.
Svjetska banka ističe da su se analizirane države jako trudile olakšati poslovanje tvrtki.
Tako je 200 provedenih reformi išlo u prilog biznisu, no 27 je ocijenjeno antireformskima. Slovenija se u dva područja našla na listi država koje otežavaju život poduzetnicima, i to na području zapošljavanja i prava radnika te težeg pristupa kreditima. Svjetska banka kaže da Hrvatska ima rigidan odnos prema otkazima.
(A.T.)
Izvor:
Večernji list