Nove zemlje članice EU iz središnje i istočne Europe suočavaju se s očitim nedostatkom radne snage, s obzirom da su tisuće njihovih građana posao pronašli u drugim zemljama EU, javlja EUobserver.
Iako stopa nezaposlenosti konstantno opada u svih osam postkomunističkih zemalja koje su Uniji pristupile 2004. godine, trenutni nedostatak kvalificirane, ali i one nekvalificirane radne snage predstavlja sve ozbiljniju prepreku daljnjem gospodarskom rastu i stvaranju novih radnih mjesta.
Navodi se to u posljednjem izvješću Svjetske banke gdje se napominje kako su u vrlo kratkom vremenskom periodu mnoge zemlje u regiji značajno unaprijedile uvjete na tržištu rada, što je i uzrok sve veće potražnje za radnicima unutar samih novih zemalja članica.
Međutim, pojedini resursi na tržištu još uvijek nisu u potpunosti iskorišteni. Pod tim se prvenstveno misli na veliki broj mladih i starijih osoba među nezaposlenima te smanjenje stope dugotrajne nezaposlenosti.
Autori izvješća napominju kako veliki broj radno sposobnih ljudi ne sudjeluje aktivno na tržištu rada, što se može pripisati nedostatku vještina ili nepovoljnim uvjetima na tržištu, poput ranijeg umirovljenja ili nedostatka fleksibilnih radnih aranžmana.
Kako bi u što skorije vrijeme prebrodile manjak radne snage te riješile problem nezaposlenosti, stručnjaci Svjetske banke u izvješću su novim članicama EU preporučile tri konkretna rješenja.
Kao prvo, vlade zemalja trebaju provesti reforme sustava socijalne sigurnosti, kako bi potaknule ljude na rad i traženje zaposlenja.
Reforma obrazovnog sustava i uređenje sustava cjeloživotnog obrazovanja, nameću se kao drugi cilj, kojim bi se povećala konkurentnost radne snage i mobilnost iste.
Za kraj, preporuča se da vlade zemalja uspostave mjere za uvoz kvalificirane strane radne snage. Posebice je to potrebno u onim sektorima gdje je očit nedostatak stručnjaka, a ovakvi bi postupci doprinijeli i razmjeni iskustava.
(V.K.)
Izvor:
EUobserver