Predsjednica Sindikata tekstila, obuće, kože i gume, Svjetlana Šokčević upozorava kako će se zbog restrukturiranja u tekstilnoj industriji, samo u konfekciji morati ukinuti 3.000 radnih mjesta, a ništa bolje neće proći ni industrija kože i obuće.
Stručnjaci također smatraju kako se bez državne pomoći tekstilna industrija neće izvući iz krize niti restrukturirati.
Uz pomoć Ekonomskog instituta i Hrvatske udruge poslodavaca, Sindikat tekstila je s Vladom, odnosno Ministarstvom gospodarstva, rada i poduzetništva pokrenuo razgovore o nastavku restukturiranja.
Voditeljica Odjela za proizvodnju i preradu tekstila i kože pri HGK, Mirjana Gambiroža-Jukić, navodi kako se Ministarstvo prvi put u povijesti pozabavilo tekstilom i operativni plan za spas te industrije uskoro će biti predstavljen javnosti.
Marija Šutina, predsjednica Udruga tekstilne i kožne industrije pri HUP-u, također ističe kako resorno ministarstvo prvi put donosi strategiju za spas ove grane te dodaje kako je ključno bilo prepoznati poduzeća koja su "zdrava i dobrostojeća", a kojima će samo trebati načelna podrška, te ona kojima je pomoć, kako financijska, tako i organizacijska - nužna.
"Kroz strategiju, koja je pred donošenjem, definirat će se poduzeća kojima treba pomoći kroz državne subvencije, horizontalne potpore, te hitne i kratkoročne mjere. Pojedina poduzeća bit će potrebno restrukturirati organizacijski i financijski, kroz otplatu neisplaćenih kredita i drugih dugova, dok će se neka restrukturirati samo organizacijski", rekla je Šutina.
%% "U suradnji s resornim ministarstvom, Ekonomski institut će uskoro objaviti studiju o pretpostavkama za nastavak restrukturiranja, a naglaskom da se ono ne može provesti bez nadzora i pomoći kako države, tako i lokalne zajednice", ističe šefica sindikata.
To znači da će se država morati više angažirati želi li sačuvati tekstilnu industriju od propadanja. Dio poduzeća moći će se spasiti kreditima, s počekom od nekoliko godina, ali za dobar dio njih država će doslovno biti jedina slamka spasa.
"Poslodavci i menadžeri morat će odigrati ključnu ulogu. Morat će lobirati za svoje tvrtke, upozoriti da je tekstil ključna i korisna industrija od koje živi nekoliko stotina tisuća ljudi. Morat će na neki način osigurati period poštede od plaćanja određenih nameta, sve dok se tvrtke ne srede iznutra", objašnjava Šokčević. (V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik